Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Help Needed - Βοηθήστε.

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Martin McDarren

Martin McDarren


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2011
Τόπος : All Over The Tiny World

Help Needed - Βοηθήστε. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Help Needed - Βοηθήστε.   Help Needed - Βοηθήστε. Icon_minitimeΠεμ 1 Δεκ 2011 - 12:46

Καθώς συνηθίζω να κάνω βόλτες στα βουνά και τη φύση, απομακρύνθηκα από την ανέχεια των πόλεων.
Μερικές βδομάδες πριν, ανακάλυψα στους πρόποδες του βουνού της Πετρούπολης δυο οικογένειες που ζουν κάτω από απίστευτα δύσκολες συνθήκες. Προσπάθησα διακριτικά να βοηθήσω όσο μπορώ, μα οι δυνατότητές μου είναι πεπερασμένες κι ανεπαρκείς πλέον• κι αυτοί δεν έχουν χάσει δράμι από την αξιοπρέπειά τους...
Είναι δυο καλύβες φτιαγμένες με ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς και μέσα τους αγωνίζονται να επιβιώσουν τέσσερις ενήλικες και πέντε παιδιά. Για πολύ ώρα νόμιζα ότι ήταν κάποια πρόχειρη στάνη που φιλοξενούσε ζώα και μόνο όταν ένα ρακένδυτο πιτσιρίκι βγήκε έξω κατάλαβα τι συμβαίνει.
Μου έκανε εντύπωση ότι τα παράταιρα ρούχα που φορούσε, ήταν καθαρά κι όσο το δυνατό περιποιημένα. Αλλά αυτό που με συγκλόνισε ήταν η προσφορά του πατέρα του να με κεράσει λίγο βρασμένο γάλα από μια κατσίκα που έχουν. Τώρα ξέρω ότι θα στερούσε αυτή την κούπα γάλα από τα παιδιά του για να φιλέψει τον ξένο. Κι αν αυτός ο κακοπαθημένος άνθρωπος θέλησε να μοιραστεί τα ελάχιστα αγαθά του με κάποιον άγνωστο, τότε αξίζει τον κόπο να κάνει κανείς ότι μπορεί.
Δεν ξέρω για σας, αλλά είναι κάτι τέτοια πράγματα που με κάνουν να αναθαρρώ για τον κόσμο μας.

Δεν είμαι καλός στα δακρύβρεχτα κείμενα και τις αιτήσεις βοηθείας, ποτέ δεν ήμουν. Αλλά τούτη τη φορά νοιώθω πως αποτελεί καθήκον μου το να κάνω ότι μπορώ.
Έτσι σκέφτηκα να αποταθώ σε περισσότερους ανθρώπους, που θα μπορούσαν ίσως να βοηθήσουν.
(Εγώ προσωπικά, δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη στο είδος μας και τον αλτρουισμό του, μα τώρα είναι μια από κείνες τις στιγμές που εύχομαι να κάνω λάθος.)

Δεν πρόκειται να δημοσιεύσω φωτογραφίες με αποστεωμένα παιδικά πρόσωπα, δεν πρόκειται να σας πω που θα πάτε για να τους βρείτε, δεν πρόκειται να κάνω οτιδήποτε που θα τους φέρει σε δύσκολη θέση και τέλος, δεν πρόκειται να αφήσω να φανεί ελεημοσύνη.
Αλληλεγγύη και αλτρουισμός είναι τα ζητούμενα κι όχι το έλεος.

Αυτοί οι άνθρωποι χρειάζονται άμεση βοήθεια, απλά για να μείνουν ζωντανοί. Μοιράστηκα ήδη τα ελάχιστα που είχα… τώρα εξαρτάται από σας.

Ο τρόπος που μπορεί να γίνει αυτό είναι ο εξής. ...

Χρειάζονται Με σειρά προτεραιότητας:

Τρόφιμα
Κονσέρβες, λάδι, γάλατα (εβαπορέ και ζαχαρούχα), παιδικές τροφές (μεταξύ των παιδιών υπάρχει ένα κοριτσάκι ενός έτους), ζυμαρικά, ρύζι κι ότι άλλο που ξέρετε πως μπορεί να συντηρηθεί εκτός ψυγείου.

Ζεστά Κλινοσκεπάσματα.
Κρυώνουν τα βράδια κι ο χειμώνας είναι ακόμα μπροστά τους…

Ρουχισμό και παπούτσια τους διέθεσα εγώ και άλλοι φίλοι.

Μια φορητή γεννήτρια ρεύματος για φως.

Τους έδωσα μια σόμπα kerosan που είχα, αλλά δεν δύναμαι να τους παρέχω το φωτιστικό πετρέλαιο που χρειάζεται…

Χρήματα δεν γίνονται δεκτά.
(Εκτός κι αν κάποιος αναλάβει να προπληρώσει κάποιον τοπικό φούρνο για να τους παρέχει ψωμί. Ενδεχομένως το ίδιο μπορεί να συμβεί και με κάποιο χασάπη ή μπακάλικο).

Ότι από τα παραπάνω έχετε και μπορείτε να διαθέσετε, τα στέλνετε ή τα φέρνετε στην έδρα της DeepGreece. Αν είστε σε κοντινή περιοχή, υπάρχει η δυνατότητα να έρθει κάποιος από μας και να παραλάβει.

(μέρος των εσόδων της DeepGreece.com και της MediAVis, από το επερχόμενο DVD "24Hours Off Road Greece", θα διατεθεί σε αυτούς τους ανθρώπους)

Προπυλαίων 33 Περιστέρι ΤΚ 12135 τηλ: 210 5744681
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.deepgreece.com
 
Help Needed - Βοηθήστε.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ :: Ότι άλλο μας απασχολεί-
Μετάβαση σε: