Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Εγω δεν το ειχα ξαναδει

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
fokion

fokion


Αριθμός μηνυμάτων : 1455
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2011
Τόπος : Γερακας

Εγω δεν το ειχα ξαναδει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εγω δεν το ειχα ξαναδει   Εγω δεν το ειχα ξαναδει Icon_minitimeΠεμ 12 Ιουλ 2012 - 22:56

Ξεκολλημενη εδρα βαλβιδας που 99,9% προκληθηκε απο.... τρακαρισμα.
Μοτερ Φορντ
ΠΟΤΕ ξανα-ανοιγμενο για οποιοδηποτε λογο
ΧΩΡΙΣ υγραεριο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Εγω δεν το ειχα ξαναδει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εγω δεν το ειχα ξαναδει   Εγω δεν το ειχα ξαναδει Icon_minitimeΠαρ 13 Ιουλ 2012 - 13:41

Δεν είναι... εκτός πραγματικότητας!

Μία βαλβίδα που ανεβοκατεβαίνει 3000 φορές το λεπτό (6000 όριο /2), έχει ταχύτητα που μπορεί να φτάσει μέχρι και τη διηχητική (~1000 χαω). Η ενέργεια λοιπόν που χρειάζεται να απορροφήσει η έδρα για να την σταματήσει είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

Σε μία σύγκρουση όπου στιγμιαία μπορούν αν ασκηθούν 25g, πάνω στη βαλβίδα και την έδρα ασκούνται αρκετά κιλά δύναμης, κάθετα στον άξονά της βαλβίδας. Με την έδρα να είναι, ας πούμε, στις 45 μοίρες, 17 από αυτά τα g περνάνε στην έδρα και προστίθενται στην παραπάνω ενέργεια.

Η ενέργεια αυτή εκτονώνεται πάνω στην έδρα σαν το ολοκλήρωμα, το σύνολο ας πούμε, του γινόμενου δύναμης επί την παραμόρφωση του υλικού της έδρας σαν μήκος. Αν η παραμόρφωση αυτή είναι μεγαλύτερη από αυτή που επιτρέπει η κατασκευή στο συγκεκριμένο σημείο, είναι λογικό να έχουμε αποκόλληση της έδρας. Είναι να χτυπά κάποιος την έδρα με σφυρί! Δε θα ξεκολλούσε τότε;

ΥΓ. Προϋπόθεση είναι ότι ο κινητήρας γυρνούσε σε υψηλές στροφές τη στιγμή της σύγκρουσης!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εγω δεν το ειχα ξαναδει
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ :: Τεχνικά προβλήματα-
Μετάβαση σε: