Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Cooper 24 Ώρες Off Road 2011

Πήγαινε κάτω 
+16
quinda
Pet4x4
Martin McDarren
teacher777
Laskoudis
Aggelos
dytis
Paniain
Elias Nicolaou
lefterismega
JOHNVOR
Μ.βαξεβάνης
fokion
Put_the_kot_down
Γιάννης Αθανασίου
Admin
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lefterismega

lefterismega


Αριθμός μηνυμάτων : 68
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2011
Τόπος : loutraki

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ 25 Νοε 2011 - 23:41

καλή δύναμη σε όλους ...
καλή επιτυχία ο καθένας απο το πόστο του ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 18:41

Σταύρος Δημητριάδης στο Off Road Team έγραψε:
Καλησπέρα και από εμένα !

Άλλος ένας εικοσιτετράωρος αγώνας έφτασε στο τέλος του! (και έχω συγγραφικό οίστρο :silly: )

Ο καλύτερος σε όλα τα σημεία εκτός ενός, το συννεφάκι του Γιάννη! Τον έχει εγκαταλείψει :laugh: (ευτυχώς για τις μοτό).

Πέραν της πλάκας όμως ο αγώνας ήταν άρτιος με super διαδρομές ιδανικές για το βράδυ, άψογο roadbook (μόνο πρόβλημα η βραδινή του ανάγνωση. Χρειάζεται πιο μεγάλα και ευδιάκριτα σχήματα και γράμματα) , πολλές και καλές συμμετοχές, εκκίνηση και τερματισμό άψογα όπως μας έχει συνηθίσει ο Γιάννης τα τελευταία χρόνια και με μεγάλη βελτίωση στο κομμάτι χρονομετρήσεων ΣΕΧ κτλ.
Όλα Super!

Αγωνιστικά τωρα η αλήθεια είναι ότι το τελικό αποτέλεσμα μας ήρθε σας ευχάριστη κατάληξη γιατι το Jimny είχε βαλθεί να με κάνει διεκπαιρεωτικό και να έχω μόνο στόχο τον τερματισμό αλλά τελικά ο Παναγιώτης με κράτησε μάχιμο και δικαιώθηκε(και το ευχαριστήθηκα B) ).
Σε αυτόν τον αγώνα το πήρε πάνω του και μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.

Ας τα πάρω από την αρχή όμως.

Ενώ το αμάξι το είχα μία εβδομάδα στα χέρια μου και ήταν όλα καλά με το που πήραμε εκκίνηση στην πλατεία Κοτζιά άρχισε να μου τα «χώνει» :blink: . Πραγματικά με το κατεβήκαμε από την πλατεία άρχισε από την μία να ρετάρει και από την άλλη σε κάποιες στροφές του τιμονιού να κορνάρει (μάλλον άσχετο το ένα με το άλλο)… Όμορφα… 😠
Πάμε έτσι λοιπόν στην εκκίνηση της 1ης ειδική (ευτυχώς το ρετάρισμα δεν κρατούσε πολύ ερχόταν και έφευγε χωρίς να μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα… αρχικά…). Είχαμε σχεδόν δύο ώρες εκει ανασυγκρότηση, κάναμε ψιλή κουβεντούλα με όλους και για όλα και έφτασε η ώρα της εκκίνησης.

Go λοιπόν και καλό μας αγώνα!

Δεν περνάνε 15 χλμ μόλις έχω προσπεράσει τον Ντίνο και έχω πίσω μου τον Trayan και χάνω τα φρένα μου! Πάταω εγώ, στα τέτοια του το jimny, ρε σταμάτα καλό μου ..μπά αργότερα το Jimny :pinch: . Έτσι λοιπόν σταματάω και κάνω εξαέρωση τα φρένα μπάς και (τελικά απλά επειδή τα τακάκια ήταν σχετικά καινούργια βράσαν τα φρένα πολύ και πολύ γρήγορα. Μετά το μέσο της ειδικής συνήλθαν).
Τέλος πάντων συνεχίζουμε με το νού μου στα φρένα και το ρετάρισμα να επιδεινώνεται…
Η ειδική σκληρή στην αρχή στα γνωστά πετρωτά της Πάρνηθας, μας έσπασε όλες τις πέτρες στα νεφρά, αλλά μετά έγινε γρήγορη σε όμορφα τερέν ιδανικά για νυχτερινές διαδρομές.

Τέλος πρώτης ειδικής φτάνουμε Olympus οι δύο Κώστηδες στο Support σφίγγουν τα αμορτισέρ (στανταράκι) ελέγχουμε τα διάφορα ζουμιά και φεύγουμε για την δεύτερη ειδική.

2η ειδική από Olympus για Δίστομο.
Πολύ όμορφη ειδική και με την λασπούλα της (ευτυχώς για τις μοτό λίγη σε σύγκριση με άλλες φορές). Όλα καλά μεχρι 10 χλμ πριν από το τέλος οπότε και διαπιστώνω ότι η τετρακίνηση δεν ήθελε :pinch: ! Σε εκείνη τη φάση με πέρασε και ο Πέτρος ο Σιούτης. Πέτρο δεν οδηγάς, πετάς :woohoo: ! Φθάνουμε πάντως στο τερματισμό χωρίς κάτι ιδιαίτερο πέραν του ρεταρίσματος (και με τρεις κυλίνδρους πάει Razz ).

Φθάνουμε στο Service στο δίστομο με άγχος τι θα κάνουμε με την τετρακίνηση. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά ποντάρουμε ότι επειδή είχαν λίγο λάσκα οι πλήμμες σφίγγοντάς τες θα διορθωνόταν το πρόβλημα. Στο μεταξύ λέμε να πάμε να φάμε κανα σουβλάκι… 45’ περιμέναμε και τελικά μόνο ο Παναγιώτης έφαγε μεσα στο αμάξι καθοδόν για την ειδική :thanks: … κάνουμε και ένα χάσιμο μαζί με τον Trayan και φτάνουμε με καπέλο στην αρχή της ειδικής λυμένοι χωρίς κράνη, χύμα στο κύμα 😊.

Παίρνουμε εκκίνηση μέσα στον πανικό και ενώ γράφαμε καπέλο. Ξεκινάμε και αμέσως αντιλαμβάνομαι ότι η τετρακίνηση δεν… :pinch: Η ειδική ξεκινάει σε ένα ανηφορικό σαθρό και σε μια φουρκέτα κωλλάω!! Ωραία αρχίσαμε …
Με πιάνει εκεί μια ανασφάλεια με το τι να κάνω :unsure: , να προχωρήσω? να επιστρέψω πίσω στο service???
Τελικά μετά από κανένα εικοσιπεντάλεπτο και με την παρότρυνση του Παναγιώτη ξεκινάμε να συνεχίσουμε την ειδική.
Ευτυχώς δεν είχε κάποιο άλλο δύσκολο κομμάτι και με προσοχή καταφέραμε να την βγάλουμε και να φτάσουμε πίσω στο Δίστομο.

Στο τρίτο Service επειδή ξεκίναγε η Z2 είχαμε δύο επιλογές είτε να ξεκινήσουμε σε 20’ μπροστά από την Ζ2 είτε να περιμένουμε μιαμιση ώρανα φύγει η Ζ2. Μιάς και είχαμε το πρόβλημα με την τετρακίνηση η επιλογή απλή.
Φτάνω στο Service και παίρνω το τηλέφωνο τον Φώτη μπάς και μπορεί να μας βοηθήσει.
Λύνουμε τελείως την πλήμμη κάνουμε δοκιμές αλλά άκρη δεν βγάζουμε.
Ο Φώτης επιφυλακτικός δεν μπορεί να πει τι ακριβώς συμβαίνει αλλά με προειδοποιεί ως όφειλε ότι υπάρχει περίπτωση να είναι μπιλιοφόρος και να χάσω το τιμόνι αν σπάσει τελείως.
Τι κάνουμε τώρα :dry: ?
Ο Ντίνος έχει εγκαταλείψει όπως και ο Φώτης οπότε απλά με τερματισμό το πρωτάθλημα το παίρνουμε.
Εμένα με όλα αυτά μου έχει πέσει η ψυχολογία και σε συνδυασμό με την κούραση σκέφτομαι να την πουλήσω την 4η ειδική των 170 χλμ και να ολοκληρώσω την 5ή για να πάρω τερματισμό.
Ίσως αυτό έπρεπε να κάνω αλλά δεν ήρθαμε για το πρωτάθλημα, αλλά για να τρέξουμε τον περίφημο 24ωρο και ο τερματισμός τακτικής δεν με έκανε να νοιώθω καλά. Εκεί πάλι ο Παναγιώτης μου έδωσε το σπρώξιμο που χρειαζόμουν και τελικά ξαναμπήκα στο παιχνίδι.

4η ειδική λοιπόν και προχωράμε.
Παίρνουμε εκκίνηση και με το που πάω να ανάψω τα φώτα… σκότος … :pinch: Γ@μ@ την γκαντεμιά μου!! Λές και δεν θέλει να τερματίσω σκέφτομαι, ρε λές και να με προειδοποιεί για τα χειρότερα… :S διάφορα τέτοια κουλά περνάνε από το μυαλό μου εκείνη την ώρα, τότε όμως διαπίστωσα ότι η τετρακινηση επανήλθε οπότε αναθάρρησα.
Προσπαθώ να φτιάξω τα φώτα αλλά μάταια! Δεν πειράζει σε κανα δύωρο ξημερώνει , θα την παλέψουμε.
Πράγματι φτάσαμε μέχρι το ξημέρωμα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα αν εξαιρέσεις ότι σε κάθε αλλαγή πορείας σταματούσα τελείως για να δώ που πάει ο δρόμος :S .
Το ξημέρωμα όμως δεν ήρθε μόνο του… ήρθε και ο Μορφέας μαζί του και με φώναζε συνεχώς :thanks: … δύο φορές σταματήσαμε για να ρίξω νερό στο πρόσωπό μου μπας και συνέλθω μέχρι και με τον Γιώργο στον ανεφοδιασμό έκατσα κανα τέταρτο να κάνω ένα τσιγαράκι για να ξυπνήσω.
Πραγματικά έχω κενά μνήμης από αυτή τη διαδρομή :whistle: . Ο Παναγιώτης τα έκανε όλα μόνο το τιμόνι που δεν έστριβε άσε που πρέπει να έχασε κανα κιλό σάλιο, μίλαγε ασταμάτητα για να με κρατήσει. Άψογος!
Μετά τον ανεφοδιασμό πέρασε αυτή η δύσκολη φάση και πήρα τα πάνω μου και τελικά βγάλαμε και την 4η ειδική.

Φτάσαμε στο Service στο Olympus με το αμάξι να ρετάρει πολύ πιά και ξαναέρχεται η σκέψη της forfetaria.
Αλλά μπά... φτάσαμε στην πηγή... ε θα πηδήξουμε μέσα και ότι γίνει!
Στην Πέμπτη ειδική αν και μας είχαν ψιλοανχώσει ότι θα είχε πολύ σπαστιρη τελικά όλα κύλησαν άψογα και με τον Παναγιώτη να συνεχίζει το σερί του στην πλοήγηση και με ένα σβέλτο αλλά ασφαλή ρυθμό καταφέραμε το απόλυτο βγαίνοντας με μηδέν ποινή Wink .

Η ικανοποίηση μεγάλη! Ολοκληρώσαμε τον εικοσιτετράωρο παρόλες τις αντιξοότητες! Περι αποτελέσματος κανένας λόγος αφού θεωρήσαμε ότι θα είμαστε σχετικά πίσω στην κατάταξη.
Έλα μου ντε που τα άλλα πληρώματα πέρασαν το καθένα το δικό του Γολγοθά και τελικά ανεβήκαμε δεύτεροι! Μόνο ο Trayan… τι να πώ… είναι δυνατό πλήρωμα αλλά και αυτό το Land Cruiser δεν παθαίνει τίποτα το κέρατο μου Razz … δεν πειράζει next time B)

Πρέπει να ευχαριστήσω τους χορηγούς μου Campingaz και Terra καθότι η βοήθεια τους μου έδωσαν εμένα και της ομάδας τη δυνατότητα να ακολουθήσουμε το πρωτάθλημα φέτος.
Το Φώτη Κουτσουμπό που η δικιά του μαστοριά έχει καταφέρει το Jimny να στέκεται επάξια ανάμεσα στα θηρία .
Και πάνω απο όλους και όλα την οικογένεια μου που με ανέχεται Razz

Επίσης πρέπει να δώσω, με αφορμή την ολοκλήρωση του φετινού πρωταθλήματος, τα συγχαρητήρια μου σε όλους τους οργανωτές που μας προσέφεραν μέσα σε όλη αυτή την συγκυρία γύρο μας τους καλύτερους αγώνες τους μέχρι στιγμής.

Εύχομαι το 2012 να βρούν τις ισορροπίες τους και να μπορέσουν να μας ξαναπροσφέρουν εφάμιλλους και καλύτερους αν μπορούν αγώνες Wink .



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Γιάννης Αθανασίου στις Δευ 28 Νοε 2011 - 18:56, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 18:50

polytimi στο Off Road Team έγραψε:
Ανεπανάληπτη εμπειρία!!! Χαίρομαι πραγματικά που μου δόθηκε η ευκαιρία να το ζήσω Smile

Δεν θα γράψω πολλά, άλλωστε ο Άγγελος με κάλυψε με το παραπάνω στην γλαφυρότατη περιγραφή του.

Η διοργάνωση εξαιρετική. Όμορφη διαδρομή, πολύ καλογραμμένο roadbook.(του χρόνου οι δευτερεύοντες δρόμοι θα ..διαβάζονται και από εμάς.. Wink) και ο ανεφοδιασμός θα είναι στη μέση της ειδικής.. :blink: Ήταν η πρώτη "δοκιμαστική" φορά με μηχανές για τους διοργανωτές, οπότε τα λάθη είναι δικαιολογημένα. Ευχαριστούμε πολύ που μας δώσατε την ευκαιρία. Smile

Εκκίνηση στις 12.00 μαζί με πολλούς φίλους. Danef, Bebeko, Loco, Μπισμπι, Boca Lupo, Σούγιαννη και πολλοί άλλοι που ίσως ξεχνάω..'Ότι καλύτερο για ξεκίνημα!!Ευχαριστώ πολύ που ήσασταν εκεί. :laugh:

Μοναδικό, αναντικατάστατο, καταπληκτικό το support μου από τον Βασίλη. Χωρίς αυτόν όλα θα ήταν πιο δύσκολα. Σαππορταρα πριν αλλά και κατά την διάρκεια του αγώνα! Ψυχολογική, Μηχανική, Διατροφική, Αγωνιστική, Αναρρωτική. Δεν υστερούσε σε τίποτα!! Η παρουσία του διδύμου Σταυη + Βασίλη ανακουφιστική!! Όσα ευχαριστώ και να πω είναι λίγα.. 💋

Ζήκος, banaras και Boudrakos. Σε κάθε service park, έλεγχος στο μηχανάκι, πέρασμα roadbook, ανεφοδιασμός. Και στο Όλυμπος ενισχυμένες με πλαστικές σακούλες χούφτες εργοστασιακού επιπέδου. (θα υπάρξει σχετική φωτο...) Wink

Η παρέα του Άγγελου τόσο στην προετοιμασία όσο και στον αγώνα, ήταν για μένα πολύ σημαντική. Οδηγήσαμε μαζί την νύχτα.Όσα και να πω δεν μπορώ να το περιγράψω.. Άλλη αίσθηση στην οδήγηση.. Μυστήριο, Απόλαυση, όλα μοιάζουν διαφορετικά.. Ακόμα και το Βατερλώ που ζήσαμε (όπως έγραψε ο Άγγελος), οι λάσπες, τα πετρωτά, τα "χασίματα", οι γουρούνες και τα αυτοκίνητα να κάνουν τα πάντα μέρα και να σε προσπερνάν, το roadbook, οι αγωνιζόμενοι που συναντάς στην διαδρομή, σαν μια μυστική σύναξη, μια ομαδική μυσταγωγία, πρωτόγνωρη για μένα. :ohmy:

Άγγελε άξιζε τον κόπο, τις ανασφάλειες που μοιραστήκαμε, τον χρόνο και τα χρήματα που διαθέσαμε. Αισθάνομαι πολύ τυχερή που το έζησα! :cheer:

Το μόνο παράπονο που μου έμεινε από τον αγώνα ήταν που δεν συνέχισα μετά το Δίστομο. Ήμουν πραγματικά πολύ κρυωμένη και κουρασμένη και όταν με ξύπνησε το Boudraki μετά από έναν ύπνο 45 λεπτών λέγοντας μου ότι ο Χρήστος σε 5 παίρνει εκκίνηση, πιστεύοντας ότι δεν προλαβαίνω να ξεκινήσουμε μαζί την 4η ειδική, δεν πήρα εκκίνηση ποτέ... Sad Η αλήθεια είναι ότι η παρέα στην νυχτερινή οδήγηση είναι μεγάλη βοήθεια.. Κρίμα που σε έχασα Χρήστο. Θα παίρναμε εκκίνηση μαζί.. Δεν πειράζει.. Κάθε εμπόδιο για καλό που λένε... Χίλια μπράβο που συνέχισες και τερμάτισες!! Smile

Πολλά συγχαρητήρια σε όσους το τόλμησαν και συμμετείχαν και πιο πολλά ακόμα στους τερματίσαντες!! Doc απέδειξες για μια ακόμα φορά πόσο μάχιμος είσαι.. Μπράβο και πάλι μπράβο!!!

Τελειώνοντας θα ήθελα να πω ότι του χρόνου, θα είμαι πιο έτοιμη. Τώρα ξέρω καλά ότι τα καλά φώτα και το σωστό, τεχνικό ντύσιμο, είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την συμμετοχή σε έναν αγώνα σαν κι αυτόν.

Και σε όσους το σκέφτονται ακόμα... το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! Μην το χάσετε..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 21:44

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 22:11

NASOS στο Off Road Team έγραψε:
ο λογος που δηλωσα συμμετοχη στον 24ωρο ηταν η χορηγεια ενος can am outlander 800xxc για να τρεξω, απο τον chris CBI τον οποιο τον ευχαριστω πολυ για κινηση του αυτη. ( και για το support του )
ομολογουμενως δεν θα εβγαζα τον αγωνα με το δικο μου μηχανακι (kfx450) πολυ σπαρτιατικο.
κατα την γνωμη μου ο αγωνας ηταν ευκολος , ευκολη πλοηγηση και επι το πλειστον βατη διαδρομη και αρκετες εως πολλες φλαταδουρες με αλατοπιπερο μερικες κροκαλες που με το can am γινονται χαλικια.
αν και πρωτη φορα που συμμετειχα σε τετοιο αγωνα ηταν 50-50 να τον βγαλω, λογω των πολλων χλμ. τελικα πεισμοσα , κρατησα ρυθμο, σταθερη ταχυτητα τη νυχτα ,αρκετη προσοχη και τερματισα.
ειμαι ερκετα ικανοποιημενος που τον εβγαλα ,γιατι ηταν αγωνας προκληση, πειραμε και την 4η θεση. μια χαρα Wink Smile


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 22:13

Ian Papanikolaou ζστο Off Road Team έγραψε:
Για άλλη μια φορά δε μας πήγε ο 24ωρος όπως το θέλαμε και μάλιστα στο ίδιο χιλιόμετρο και την ίδια ώρα πάνω κάτω, με πέρσυ. Δυστηχώς μας πρόδωσε η κόντρα του πίσω δεξιά αμορτισέρ η οποία έσπασε και μας το πέρασε μέσα στο αυτοκίνητο. ΔΕΝ έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο και δεν είχαμε ποτέ ξανά τέτοιο πρόβλημα πράγμα που με εξόργησε. Είμασταν στη πρώτη ειδική στα μισά και είχαμε άλλα 115 περίπου χιλιόμετρα και δε μπορούσα να το φτάσω στο σέρβις στη κατάσταση αυτή. Έτσι λοιπόν πήγαμε απο Βίλια απο τη παλιά εθνική και βγήκαμε Θήβα κι έπειτα Olympus Plaza να το μαζέψουμε για την επιστροφή σπίτι. Θα μπορούσα να συνεχίσω με φορφεταρια αλλά δε το έκανα πάνω στη στεναχώρια μου και τα νεύρα μου με τη ζημιά που έγινε, καθώς τα αμορτισέρ μόλις είχαν κάνει σέρβις, δε πιέστηκαν και δε χτυπήθηκαν πουθενά ωστε να το δικαιολογεί.
Μέχρι εκεί που έφτασα όλα μια χαρα. Το κλίμα στην εκκίνηση άπαιχτο και σίγουρα του χρόνου θα επανέλθω και με το καλό να περάσω το καταραμένο για μένα χιλιόμετρο και ώρα. Ετοιμαζόμαστε λοιπόν για τη νέα χρονιά κι ευελπιστώ να έχουμε ένα ωραίο πρωτάθλημα και με κλείσιμο τον απίστευτο 24ωρο. Θέλω να ευχαριστήσω για την υποστήριξη πάνω απ'ολα τον πατέρα μου Πάνο Παπανικολάου που ήταν και στο σέρβις έτοιμος να βοηθήσει, τον Φώτη Κουτσουμπό για τη θέση στο σέρβις της Campingaz και όλη τη προετοιμασία που κάναμε μαζί στο αυτοκίνητο, το συνεργείο του Παλάσκα δίπλα μας που ήταν πρόθυμο να μας βοηθήσει και τους χορηγούς μου, τη καφετέρια Cafeine στην Αγία Παρασκευή που με στηρίζουν απο πέρσυ καθώς και τον Οδηγό Αγοράς Βορείων Προαστείων [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Χωρίς αυτούς δε θα μπορούσα να ξεκινήσω τον αγώνα. Κι ένα μπράβο στο Γιάννη Αθανασίου, τη Κωνσταντίνα και όσους απαρτίζουν την οργάνωση, για την ολοκλήρωση ενός ακόμα 24ωρου. Και του χρόνου να είμαστε καλά είμαι μια απο τις πολλές σίγουρες συμμετοχές στον αγώνα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 22:28

doc στο Off Road Team έγραψε:
Εγω να ξεκινήσω περιληπτικά:

Ο αγώνας ήταν αγωνάρα κι Ευχαριστώ τον Αθανασίου την Κωνσταντίνα και τον Ιχνηλάτη άλλα και τον Μελέτη που πρωτοστάτησε για να μπουν οι μοτοσικλέτες στον 24ωρο για την εμπειρία που μου δώσανε την ευκαιρία να ζήσω.
Ευχαριστώ τον κουμπάρο μου τον banana τον μηχανικό μου τον Ζήκο Μπαφετη και τον boudrakos για την ψυχολογική, τεχνική και διατροφική υποστήριξη στον αγώνα!
Επίσης Ευχαριστώ το μηχανάκι μου που ήταν πολυβολο και δεν έκανε κιχ ακόμη και μετα την μεγάλη μου τούμπα, και δούλεψε άψογα παρόλο το ηλεκτρικό εργοστάσιο που κουβαλούσε! Φώτα, γκρίπ, όργανα, διακόπτες, διακοπτάκια, ρεζερβουάρ, κτλ.
Ευχαριστώ και το σώμα μου που άντεξε παρόλα αυτά που έχει τραβήξει απο το αφεντικό του, και του άρεσε κιόλας!
Τέλος Ευχαριστώ το γιο μου που συνέβαλε στην καθαριότητα της Πλατείας Κοτζιά αυξάνοντας τα αντισώματά του και τη γυναίκα μου που άντεξε το "θηρίο" 24 ώρες μόνη της!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 23:05

Hunter_ στο Subamaniacs έγραψε:
μολις επεστρεψα......απο τον 24ωρο.

τον πιο δυσκολο , σφιχτο, μακραν πιο γρηγορο αλλα και με τις περισσοτερες εγκαταλειψεις απο ποτε.

φετος πηραμε το θαρρος να τρεξουμε στη μεγαλη κατηγορια(απο καθε αποψη μεγαλη)

και πραγματικα το ευχαριστηθηκαμε....απο τις 45 συμμετοχες της κατηγοριας, πηραμε την 8η θεση αναμεσα σε ονοματα και αυτοκινητα τερατα.....


θα ειμασταν δε αρκετα ψηλοτερα αν δεν τρωγαμε 44 λεπτα ποινης απο υπερβαση οριων ταχυτητας Shocked (δογμα: ταπα παντου)
μελανα σημεια του αγωνα: η πολυ κροκαλα σου πεφταν τα νεφρα, και το σημειο με τα πουρναρια που ειπε ο Γιαννης.(σχολιαστηκε εντονα απο αρκετους)

εμεις παντως το γουσταραμε......


θενξ everybody.....


περισσοτερα αργοτερα γιατι ΚΑΤΑΡΡΕΩ %)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 23:30

GPAP στο JPForum έγραψε:
Συγκλονιστικο ισως οτι καλυτερο γινεται στο χωρο ποια.
Η καλυτερη στιγμη Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ στην εκκινηση και το χειροκροτημα φιλων και το κατευοδιο.
Η χειροτερη η εγκαταλειψη
Πάντως το παλέψαμε είχαμε πολλές ατυχίες ((headbang)) από την αρχή με το που ξεκινάμε χαλαει το μπουτον που μηδενίζει και χάνουμε 10 λεπτά με το καλημέρα μετά είχαμε λάστιχο
Οι σημειώσεις δεν είναι και το ευκολότερο για να τις κατανοήσεις και να κινηθείς αμέσως γρήγορα
Έτσι χαθήκαμε μερικές φορές ακόμα αλλά καταφέραμε μετά από 5 ώρες συνεχούς οδήγησης ((sweating)) να φτάσουμε στο σημείο που μας περίμεναν τα παιδιά ο Αλέξανδρος και ο Βασίλης ((clapping)) ((clapping))
Εκεί με τις επευφημίες και τις προτροπές των παιδιών ξεχάσαμε κούραση και με νέο κουράγιο παλεύαμε να φτάσουμε χωρίς μεγάλη καθυστέρηση στον τερματισμό δυστυχώς ένα νέο χάσιμο μέσα στους δαιδαλώδεις δρόμους του πεδίου βολής ήταν η χαριστική βολή
Α ξέχασα και ότι μπροστά δεν είχαμε αμορτισέρ με τον Βασίλη σε κάθε φρένο να το μαζεύει βαλε ότι έπρεπε να βγούμε για να βρούμε και βενζίνη μετά από τόση ώρα τέρμα τα γκάζια .
Όποτε το τέλος ήταν κοντά και έτσι μετά από 8 ώρες συνεχούς οδήγησης σταματήσαμε λόγο καπέλου
Πάντως σε τέτοιους αγώνες το καπέλο πρέπει να είναι ποιο ελαστικό γιατί πολλοί χάθηκαν και έβλεπες αυτοκίνητα από πολύ μπροστά σου να είναι μετά από εσένα.
Ακόμα και στο new Dakar το καπέλο είναι αρκετές ώρες
Εντάξει σε εμάς έπρεπε ειδικά για τη Ζ2 να είναι παραπάνω από 1 ώρα
Υπήρχαν σημεία μες το βράδυ που έβλεπες από παντού να έρχονται αυτοκίνητα ψάχνοντας για το δρόμο.
Ελπίζω στον επόμενο αγώνα μια και αυτός ήταν προπόνηση να πάμε καλυτέρα (είναι να μην κάνεις την αρχή)έτσι Βασίλη ((emo))
Τις ευχαριστιες βαλτες εσυ Βασιλη μην αδικισω καποιον εγω

Και τωρα το πρωτο μερος προσδεθητε και δειτε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 23:43

Aπό τη συμμετοχή 225, Ραματζάς/Παπαδόπουλος



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε 2011 - 23:45

Και από το Βούντημα το Σάββατο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι 29 Νοε 2011 - 0:03

Vassilis2,7 στο KIA Club Greece έγραψε:
Τώρα σχετικά με τον αγώνα.

Η εκκίνηση δόθηκε στις 15:00 πάνω απο τον Αγιο Στέφανο και συγκεκριμένα στη δική μου κατηγορία στις 15:04.
Η 1η ειδική που θα έπρεπε να καλύψουμε ήταν ίδια με τη normal (αυτοκίνητα με κοντά) και χρόνος ειδικής 5 ώρες και 50 λεπτά και μέση ωριαία ταχύτητα 39,97 km/h.
Η ειδική ήταν αρκετά δύσκολη (για κατηγορία SUV με τη συγκεκριμένη Μ.Ω.Τ) με πολύ κροκάλα, φυτευτή πέτρα έντονη και δύσβατα ανηφορικά κομμάτια με πολύ πέτρα. Η πλοηγησή της πολύ απαιτητική και με κάποιες τουλίπες με χασίματα απο όλα τα πληρώματα και των 3 κατηγοριών που τρέχαμε την ίδια ειδική.
Πέρα απο τη πέτρα, ήταν και τα δέντρα, όπου περνάγαμε απο μονοπάτια που τα δέντρα χαράζανε ΟΛΟ το αυτοκίνητο, μα ΟΛΟ..................
Δυστυχώς ενώ την 1 ώρα είμασταν πρώτοι στη κατηγορία μας και είχαμε καλό χρόνο, το Rav4 (1ης γενιάς) που τρέχαμε στην ίδια κατηγορία, ανέπτυξε μεγάλη ταχύτητα και μας πέρασε με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να το ανταγωνιστούμε.
Για τις υπόλοιπες 5 ώρες κρατιόμασταν στη 2η θέση αφού πίσω μου είχα το XTrail και το Terios.
15 λεπτά πριν το τερματισμό κάναμε μια λάθος τουλίπα με αποτέλεσμα το Xtrail να με περάσει (αφού είδε ότι μπήκα λάθος και έκανα όπισθεν) και να βρεθώ στη 3η θέση στο τερματισμό.
Σημειωτέον ότι το Rav4 τερμάτισε κανονικά.
Το θέμα είναι ότι έπρεπε να τερματίσουμε στίς 20:54 και 1 ώρα επιπλέον (με ποινή) στις 21:54 αλλά εμείς τερματίσαμε στις 23:00.
Πίεσα πολύ το αυτοκίνητο σε αυτή την ειδική προκειμένου να έχω 39,97 Μ.Ω.Τ αλλά δεν τα κατάφερα, λόγω πέτρας...............απο τα χτυπήματα, νόμιζα ότι θα άφηνα εκεί τα λάστιχα, τα αμορτισέρ και τα ψαλίδια........
Τέλος το σωστό θα έπρεπε να είχα εγκαταλείψει, αφού είδα ότι ο χρόνος δεν με παίρνει για να προλάβω τη 2η ειδική αλλά επειδή δεν έχω μάθει στη ζωή μου να εγκαταλείπω, τον τερμάτισα αλλά με 2 ώρες επιπλέον απο το προβλεπόμενο.
Εδώ να συμπληρώσω ότι εγκατέλειψαν και δεν τερμάτισαν αρκετά τούμπανα αυτοκίνητα.................
Φτάνοντας στο Plaza μας λένε ότι η 2η ειδική έφυγε και δεν τη προλάβατε και αν θέλετε να συνεχίσετε τον αγώνα θα πρέπει να πάτε Δίστομο για να ξεκινήσετε απο κει τη 3η ειδική. Ετσι και έγινε.
Πήγαμε Δίστομο, τσεκάραμε το αυτοκίνητο, Δόξα το Θεό ήταν όλα μια χαρά, παρότι δέχτηκε τέτοια πίεση και κατά τις 01:30 πέσαμε για ύπνο στο αυτοκίνητο μέχρι τις 04:00 το πρωϊ.
Ξυπνήσαμε, ο Βασίλης μας είχε έτοιμα τα καφεδάκια μας, και ξεκινήσαμε για 3η ειδική.
Στις 05:13 ξεκινήσαμε την ειδική με τρελή αποφασιστικότητα να πέξουμε για τη 2η θέση στη κατηγορία μας, μιας και τη 1η τη χάσαμε απο το Rav4 αφού είχε κερδίσει τη 1η ειδική και είχε πιάσει και τη 2η ειδική, τρέχοντας μόνος του..............
Η 3η ειδική ήταν 4:30 ώρες με ίδια Μ.Ω.Τ, η οποία ήταν εξαιρετική με φοβερή πλοήγηση, γρήγορα κομμάτια, αρκετή λάσπη σε ανηφορικά και κατηφορικά κομμάτια και κάποια περάσματα με αρκετό πυλό.
Ευτυχώς σε αυτή την ειδική δεν είχε τόσο πέτρα (καμία σχέση) και μπόρεσα και πλακώθηκα προκειμένου να κρατήσω τη ΜΩΤ μου και το χρόνο μου.
Πραγματικά του ήπια το αίμα............και έφτασα 15 λεπτά νωρίτερα στο τερματισμό απο τον προβλεπόμενο (4:15) αλλά για να μην βρεθώ προπορευόμενος, είχα κόψει ταχύτητα νωρίτερα και πήγαινα με 12 χλμ, προκειμένου να περάσω στο τερματισμό στην ώρα μου. Όπου έτσι και έγινε.
Τερματίζοντας, θεώρησα ότι τη 2η θέση την είχα σίγουρη.
Δυστυχώς όμως η επιτροπή αγώνων είχε άλλα σχέδια................
Στη πλατεία Κοτζιά περιμένοντας τα αποτελέσματα με αγωνία, διαπιστώσαμε ότι δεν είμασταν μέσα.........δηλαδή στη κατάσταση υπήρχε μόνο το Rav4 στη 1η θέση θεωρώντας ότι μόνο αυτό νίκησε.
2ος & 3ος δεν υπήρχε, λόγω ότι καθυστερήσαμε στη 1η ειδική, δεν πιάσαμε τη 2η ειδική και ουσιαστικά είμασταν εκτός αγώνα (το ίδιο και το Xtrail & Terios)
Ο Κανονισμός λέει ότι αν δεν ολοκληρώσεις μέσα στο χρόνο σου τα 2/3 των ειδικών, είσαι εκτός αγώνα................
Δυστυχώς δεν το ήξερα........................και δεν μου το είπε και κανένας ούτε στο Plaza αλλά ούτε και στο Δίστομο που συζητούσαμε με την οργάνωση για το e-track και για μια ένσταση.
Δεν πειράζει όμως διαπίστωσα ότι τελικά το αυτοκινητάκι μου μπορεί να ανταπεξέλθει και στα πολύ δύσκολα και απαιτητικά πράγματα που θα του ζητήσω και έβγαλε άλλον έναν 24ωρο τερματίζοντας 2 ειδικές, που ήταν περισσότερο για αυτοκίνητα άλλης κατηγορίας και όχι του δικού μου.........

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και την εμπιστοσύνη που μου δείξατε, συγγνώμη αν σας απογοήτευσα και πιστεύω ότι του χρόνου τα πράγματα θα είναι καλύτερα για μας.

Απώλειες / ζημιές του αγώνα :
- Γρατζουνιές περιμετρικά σε όλο το αυτοκίνητο
- Γρατζουνιές στα πίσω τζάμια
- Σπασμένος ανεμοθραύστης πίσω τζαμιού
- Χτύπημα σε μπροστινή ποδιά απο πέτρα σε άλμα
- Χτύπημα σε ποδιά ντεπόζιτου απο φυτευτή πέτρα. Ευτυχώς που είχα τη ποδιά..............


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι 29 Νοε 2011 - 0:10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι 29 Νοε 2011 - 8:17

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Martin McDarren

Martin McDarren


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2011
Τόπος : All Over The Tiny World

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι 29 Νοε 2011 - 8:29

Εδώ θα βρείτε το φωτογραφικό υλικό της DeepGreece από την εκκίνηση και τον τερματισμό του 24Hours.
Παρακαλώ να λάβετε υπόψιν σας ότι η επεξεργασία του υλικού θα διαρκέσει μερικές ημέρες και κατά συνέπεια οι φωτογραφίες δεν μπορούν να ανέβουν όλες μαζί.
Έτσι θα πρέπει να έχετε το νού σας και να κάνετε περιοδικές επισκέψεις στη σελίδα.
Σας Ευχαριστούμε πολύ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Το Άρθρο - The Article
This article will be updated daily with photographs that we process.
Keep an eye on this page.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.deepgreece.com
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι 29 Νοε 2011 - 12:06

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pet4x4




Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 20/06/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι 29 Νοε 2011 - 18:01

Ξεκούραστος πλέον ας γράψω και εγώ της εντυπώσεις μου από τον φετινό 24ώρο.
Ξεκινώντας ένα πολύ μεγάλο «Μπράβο» από καρδιάς στον Γιάννη και την Κωνσταντίνα, στον Μελέτη, αλλά και σε όλους όσους βοήθησαν (Διαμαντόπουλος, Ραβάνης,κ.α.) για να γίνει αυτός ο αγώνας! Μέχρι εκεί που φτάσαμε ο αγώνας ήταν άψογος!
Το RB ήταν καλύτερο από ποτέ!
- Χωρίς κανένα απολύτως λάθος! Αν κάποιοι χαθήκατε (τουλάχιστον μέχρι την Τρίτη ειδική), να είστε σίγουροι πως ήταν από δικό σας λάθος!
-Με αρκετές σημειώσεις για επικίνδυνα σημεία χωρίς να υπάρχει όριο ταχύτητας αφού την ουσία δεν ήταν πραγματικός κίνδυνός αλλά κίνδυνος για τα αυτοκίνητα και μόνο. Παρόλα αυτά σου έδινε αίσθημα ασφάλειας πώς θα γνωρίζεις έγκαιρα για το βαθύ νεροφάγωμα στα δεξιά του δρόμου που έρχεται σε 300 μέτρα!
-Τα όρια ταχύτητας λίγα στον αριθμό και σωστά τοποθετημένα! (Γκρέμια, χωριά, κτλ.)
-Οι ειδικές μεγάλες και με ποικιλία εδάφους που καθώς εναλλασσόταν το τερέν και το φάρδος του δρόμου, εναλλασσόταν και το πλεονέκτημα σε διαφορετικούς τύπους αυτοκινήτων.
Μπράβο παιδιά, και του χρόνου!
Στα δικά μας τώρα… Φέτος 3 τα αυτοκίνητα της ομάδας. Εμείς, Σιούτης – Μακρής με ριζικές αλλαγές στο Jimny αφού το αυτοκίνητο λύθηκε τον Γενάρη και ξαναφτιάχτηκε από το απόλυτο μηδέν, Γιαννακούλης – Κυλιακούδης με το πλήρως μεταλλαγμένο G320 κατά πολύ πιο ελαφρύ από πριν και με μετατροπές ουσίας, και φυσικά οι Μανιαδάκης – Αραπάκου που φέτος για πρώτη φορά έτρεχαν με το Pajero του Ιγνάτιου Ορφανού. Ένα αυτοκίνητο που το πήραν στα χέρια τους 15 μέρες πριν τον αγώνα και προσπαθούσαν να το μαζέψουν για να τρέξουν αφού το αυτοκίνητο καθόταν από τότε που το έτρεξε ο Gadasin .
Κοινό σημείο και για τους τρείς? Κανείς δεν είχε δοκιμάσει τα αυτοκίνητα, εκτός από μία βόλτα στο βουνό την προηγούμενη Κυριακή όπου εντοπίστηκαν διάφορες παιδικές αρρώστιες τις όποιες τρέχαμε να διορθώσουμε την εβδομάδα πριν τον αγώνα… Μιλάμε για πολύ ξενύχτι !!! Μέχρι και το Σάββατο το πρωί βρέθηκα να είμαι στο συνεργείο και να ξηλώνω από πάνω τον τρίτο! κατανεμητή φρένων μιας και δεν έκανε διαφορά στην συμπεριφορά τελικά!
Τέλος πάντων, άλλος με λάθος setup στην ανάρτηση, άλλος με ρετάρισμα στον κινητήρα, άλλος με τρομερά προβλήματα υπερστροφής, φτάσαμε το Σαββάτο το πρωί στην πλατεία Κοντζιά και φέτος έχουμε πλαί μας τον ΧΡΥΣΟ ΟΔΗΓΟ και αν όλα πάνε καλά, θα τον έχουμε για καιρό ακόμα! Εδώ χρώστάμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Τeam Manager Έκτωρ Κιμωνίδη που ήταν ο υπαίτιος της συμφωνίας καθώς και στους ανθρώπους του Χρυσού Οδηγού που μας αγκάλιασαν!
Πλατεία Κοντζιά λοιπόν, όλα όμορφα, πολύ κόσμος, όλοι φίλοι και γνωστοί και αρχίζουν τα διάφορα πειράγματα. Ατμόσφαιρα αγώνα…. Ωραίο πράγμα! Μεταξύ σοβαρού και πειράγματος ο Φώτης (Κουτσουμπός) μου πετάει την ατάκα… Όλα ωραία και καλά αλλά μέχρι το 200 χιλιόμετρο σε βλέπω… Το βοηθητικό δεν θα αντέξει την παραπανίσια ροπή από τον 1800cc, ειδικά αν δεν το έχεις αλλάξει ποτέ… Εντάξει του λέω… Τα λέμε στο 235 στο πρώτο service και γελάω! Περνάει λίγη ώρα και με ζώνουν τα φίδια… Ρε λες να έχει δίκιο? Και ο Κυλιακούδης ο μηχανικός μου, μου είχε πει πως πρέπει να είμαι ευγενικός με την μετάδοση πλέον αλλά όχι και 200 χιλ. μόνο… Μα τι βλακείες σκέπτομαι τώρα και αγχώνομαι? Αφού το αυτοκίνητο από μοτέρ και μετάδοση σκότωνε την Κυριακή στις δοκιμές, άστους να λένε… σκέπτομαι και συνεχίζω με καλή διάθεση.
Εκκίνηση, ανεβαίνουμε ράμπα, κατεβαίνουμε, ο αστυνομικός κόβει την κυκλοφορία για να περάσουμε, «τα χώνω» και….. ΚΚΚΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ…. Ο θόρυβος διαπερνάει όλη την πλατεία Κοντζιά! Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην το άκουσε! Ακόμα και αυτοί που φόραγαν κράνη μου το είπανε… Όοοοχι ρε Φούστη… Δεν είναι δυνατόν… 10 μέτρα από την εκκίνηση… Κουτσουμπέ θα σε σκίσωωωω…. Ο Κώστας τα χώνει στην αρχή «Τι τις ήθελες τις μαλακίες τώρα στο άσφαλτο?» αλλά (…πολύ…) αργότερα είναι καθησυχαστικός «Αφού δεν τρέχουμε με τα κοντά πλέον, και αφού το κάνει μόνο στην πρώτη, πάμε χωρίς πρώτη» Κάπως έτσι φτάνουμε στον Άγιο Στέφανο και συναντιόμαστε και με τα άλλα δύο αυτοκίνητα της ομάδας μέχρι να ξεκινήσει η πρώτη ειδική. Ο Μανιαδάκης έχει ανάψει check engine στο ταμπλό, ο Γιαννακούλης έρχεται απογοητευμένος μιας και το πρόβλημα με το ρετάρισμα που δημιουργήθηκε από τότε που βγήκε η μονάδα του ΑΒS και μπήκε ο εγκέφαλος σε safe mode, είχε επιδεινωθεί αρκετά και το αυτοκίνητο δεν είχε δύναμη, και εμείς μάλλον είχαμε κουρέψει το βοηθητικό κιβώτιο… Ωραία αρχίσαμε λέμε, και ακόμα δεν πατήσαμε χώμα… Παρόλα αυτά δεν πτοούμαστε, το ηθικό είναι ψηλά και το γέλιο υπερέχει της πίκρας!
Εκκίνηση πρώτης ειδικής , ξεκινάω με πρώτη και ευγενικά στο γκάζι αλλά το βοηθητικό μας υπενθυμίζει πώς η πρώτη πλέον είναι απαγορευτική! Η ειδική σκληρή στην αρχή και πατημένη από την μέση και μετά. Στα πρώτα χιλιόμετρα φαίνεται πως η ανάρτηση μας είναι λάθος παρά το πρόσφατο service… ή είναι πολύ μαλακή ή πάμε πιο γρήγορα από ότι πηγαίναμε κάποτε. Το αποτέλεσμα πάντως είναι ότι τερματίζει εύκολα και οι πλαστικοί θόλοι και τα πλαστικά φρύδια έχουν αρχίσει να ξεκουμπώνουν και να ακούγονται. Κάπου στην μέση της ειδικής και ενώ έχουμε πάει πολύ γρήγορα μέχρι εκεί, σε μία δεξιά που κλείνει, στην έξοδο καραδοκεί ένας βραχάκι. Φρένα, μαζεύεται η μούρη, ξεκολλάει η ουρά (ένα πρόβλημα που το ξέραμε από πριν αλλά μου πήρε χρόνο να το συνηθίσω) και βράχος-ζάντα… 1-0. Κατεβάζουμε γρύλο και ο λεβιές δεν μπαίνει στην τρύπα του γρύλου… είναι από άλλο γρύλο. Όλα ανάποδα… σκέπτομαι. 8 λεπτά για να αλλάξουμε λάστιχο, πηδάμε μέσα και συνεχίζουμε τέρμα για να καλύψουμε. Σπάει αριστερός καθρέφτης, ραγίζει παρμπρίζ σε ένα ανελέητο κυνηγητό με το Βουλγάρικο G500 που μας είχε περάσει όσο αλλάζαμε λάστιχο, και συνεχίζουμε μέχρι που το δεξί πλαστικό φρύδι και μασπιές, έχουν ξεκουμπώσει τελείως και κρέμονται . Στάση για άλλα 3 λεπτά, κούμπωμα όπως – όπως και τέρμα για να πιάσουμε την ειδική! Τελικά φτάνουμε με 9 λεπτά προπορεία και βρίσκουμε Μανιαδάκη και Τrayan εκεί. Είμαστε και οι μόνοι τρείς που έχουμε πιάσει την ειδική και ισοβαθμούμε στην κορυφή. Ο Μανιδάκης δεν εντοπίζει κάποιο πρόβλημα παρά το check engine και συνεχίζει αέρα.
Στο service ξηλώνουμε τα πλαστικά που κρέμονται, εκτιμούμε την κατάσταση του βοηθητικού το οποίο δείχνει να έχει πάρει αρκετά κενά, και παρά την εκτίμηση πως αν το προσέξουμε στα ζόρια, θα τον βγάλει τον αγώνα, προγραμματίζουμε στο επόμενο service στο Δίστομο αλλαγή για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Οι Γιαννακούλης –Κυλιακούδης μπαίνουν στο Service έχοντας παρακάμψει μέρος της πρώτης ειδικής καθώς η κατανάλωση του G 320 έχει ανέβει κατακόρυφα λόγο του εγκεφάλου που είναι σε safe mode, και τα καύσιμα δεν φτάνουν μέχρι το τέλος… Μία σοβαρή διαρροή λαδιού από το αυτόματο κιβώτιο που εντοπίστηκε στο service είναι η χαριστική βολή και η πρώτη εγκατάλειψη αυτοκινήτου της ομάδας είναι πλέον γεγονός .
Δεύτερη ειδική και νύχτα πλέον. Απίστευτη… Η ανάβαση πάνω από το Κυριάκι σε πατημένη φλαταδούρα με συνεχόμενες στροφές μέσα στα έλατα , αλλά και οι ατελείωτες ευθείες του κάμπου που κάποια στιγμή έγραψαν και 140, από τα Highlights της ειδικής. Το αυτοκίνητο το έχουμε μάθει καλά και η υπερστροφή που στην αρχή μας τρόμαζε τώρα έχει γίνει σύμμαχος και το Jimny θυμίζει κάτι από Escort MKII. Η αλλαγές που κάναμε στην ρύθμιση της ανάρτησης στο Service του Olympus, έχουν βελτιώσει κατά πολύ την κατάσταση και το αυτοκίνητο δείχνει να είναι απόλαυση. Τον Τrayan τον περνάμε σχετικά νωρίς, και ο μόνος που είναι μπροστά είναι το αδερφό πλήρωμα Μανιαδάκης – Αραπακου. Μα που είναι? Αφού πάμε τέρμα, γιατί δεν τους φτάνουμε? Στους πρόποδες κάποιου βουνού, τους βλέπουμε να ανεβαίνουν περίπου στο χιλιόμετρο μπροστά μας. Μετά τους χάνουμε…. Στον κάμπο της Θήβας τους βλέπουμε στο βάθος της ευθείας , περίπου στο χιλιόμετρο πάλι… Δεν είναι δυνατόν… Τρέχουμε τόση ώρα και η απόσταση παραμένει σταθερή… γελάμε… Σε μία κατηφόρα με φουρκέτες τον ξαναβλέπουμε πάλι μπροστά μας στην ίδια απόσταση… Με χαμόγελα ικανοποίησης πως και οι δύο πάμε καλά, το παίρνουμε απόφαση πως αυτόν δεν πρόκειται να τον περάσουμε. Έτσι θα τελειώσει η ειδική, με σταθερή απόσταση περίπου στο χιλιόμετρο μεταξύ μας και τον Trayan αρκετά πίσω μας. Είχαμε ξεχάσει τον ανεφοδιασμό όμως… οπότε πετυχένουμε τον Μανιαδάκη σταματημένο δεξιά με το μπιτόνι στο χέρι να ετοιμάζεται να το ρίξει μέσα και ταυτόχρονα να κάνει πως μας κλωτσάει γελώντας ενώ περνάμε δίπλα του πατώντας κόρνες!!! Παρακάτω πιάνουμε και τους Παλάσκα - Ζαχαρίου οι οποίοι για κάποιο λόγο είχαν μπει αρκετά νωρίτερα από τους υπόλοιπους στην δεύτερη ειδική. Εκεί γίνεται το λάθος… Εγώ βεντούζα πίσω από το Pajero σε ένα Terrain με επιφανειακή λάσπη που γλιστρούσε διαβολικά, κάνει ο Ζαχαρίου ένα λάθος, ο Κώστας ρωτάει αν περάσαμε δρόμο από αριστερά, του απαντάω νομίζω ναι ταιριάζει και η επόμενη τουλίπα, αυτός φωνάζει επειδή δεν προλαβαίνει να δει αφού πάμε κολλητά με το Pajero, και χάνει την συγκέντρωση του όταν οδηγώ έτσι, τελικά περνάμε το Pajero και…. Οι τουλίπες δεν ταιριάζουν! Τώρα? Που έγινε το λάθος? Ο Κώστας επιβεβαιώνεται, αρχίζει το κήρυγμα, τελικά το μυρίζεται το λάθος, γυρίζουμε αρκετά πίσω, το βρίσκουμε αλλά 10 -15 λεπτά έχουν χαθεί. «Θα τα μαζέψω!» του λέω και συνεχίζουμε τέρμα!
Λίγο αργότερα, ο βλέπουμε μακριά αυτοκίνητο σταματημένο. «Ο Λευτέρης είναι γαμώτο, είδα κόκκινη φόρμα.» μου λέει ο Κώστας και τελικά έτσι είναι… «Εγκαταλείπουμε, διέλυσε το μουαγιέν ή το ψαλίδι. Κάφτε το, μην σας το πάρει ο Βούλγαρος! Πριν από λίγο πέρασε.» Στενοχωρημένοι από την δεύτερη σε σειρά εγκατάλειψη αυτοκινήτου της ομάδας συνεχίζουμε ώσπου έρχεται η ώρα να πατήσουμε τον διακοπή και να ξεκινήσει η μετάγγιση καυσίμου από το ντεπόζιτο ασφαλείας στο μαμίσιο ντεπόζιτο. Αμ δε…. Ο διακόπτης φωτίζεται αλλά ο δείκτης καυσίμου δεν δείχνει να κουνιέται με τίποτα. Γιατί γαμώτο? Αφού στην προηγούμενη ειδική δούλεψε κανονικά! Μετά από πολλές προσπάθειες και λίγο πριν μείνουμε από καύσιμα στο πρώτο ντεπόζιτο, σταματάμε! Έλεγχος στην φύσα, έλεγχος στα καλώδια της τρόμπας, όλα κανονικά! Ένα χτύπημα με τον φακό τελικά τις ξανάδωσε ζωή… Μα όλα στραβά? Είναι δυνατόν να είχε κολλήσει η τρόμπα? Μέσα σε όλα αυτά σβήνει και ο δεξής προβολέας! Δεν θέλει με τίποτα, σκέπτομαι και αρχίζω να κάνω ίδιες σκέψεις με αυτές του Σταύρου Δημητριάδη που όταν τις διάβασα γέλαγα γιατί μου θύμιζαν εμένα!
"Παίρνουμε εκκίνηση και με το που πάω να ανάψω τα φώτα… σκότος … :pinch: Γ@μ@ την γκαντεμιά μου!! Λές και δεν θέλει να τερματίσω σκέφτομαι, ρε λές και να με προειδοποιεί για τα χειρότερα… :S διάφορα τέτοια κουλά περνάνε από το μυαλό μου εκείνη την ώρα, τότε όμως διαπίστωσα ότι η τετρακινηση επανήλθε οπότε αναθάρρησα"
Αλλά 4 λεπτά χαμένα εκεί και τώρα τρέχα να μαζέψεις! Φτάνουμε στο Μοσχοπόδι, στο ρέμα, κόσμος εκεί και εμένα να με λούζει κρύος ιδρώτας… «Κώστα εδώ θα μείνουμε και θα γελάνε και οι πέτρες!» «Βάλε πρώτη τώρα και ότι γίνει έγινε!» μου λέει. Μετά από μερικά ΚΡΡΡΡΡΡ και ΚΡΡΡΑΑΑΑ ΚΚΚ, έχουμε περάσει απέναντι και κυνηγάμε πάλι τον Παλάσκα. Τελικά μόνο τον Trayan δεν προλάβαμε με όλα αυτά και περνάμε τον τερματισμό με 2,34 λεπτά ποινή. Δίνουμε το καρνέ στον κριτή και τον ρωτάμε τον χρόνο που θα γράψει για να επιβεβαιώσουμε την ορθότητα. Ακουμπάει το καρνέ στο καπό, κάτι γράφει, μας λέει την σωστή ώρα, παίρνουμε το καρνέ και βούρ για Δίστομο. Στην είσοδο του χωριού, ΣΕΧ, ο φίλος Γιάννης Ραβάνης. Του δίνουμε το καρνέ, και ρωτάει όλο απορία, « Δεν την κάνατε όλη την δεύτερη ειδική?» «Την κάναμε!» «Και που είναι ο χρόνος σας?» Δεν γίνονται αυτά…. Αφού τον είδαμε να γράφει!!! Ένας μικρός χαμός και ο Ραβάνης προτείνει να πάμε στην οργάνωση να επικοινωνήσουν με τον κριτή στο τέλος της δεύτερης ειδικής για να μας δώσει τον χρόνο και να συμπληρωθεί στο καρνέ! Μέσα σε όλα αυτά, ο φίλος Σταύρος που μόλις είχε φτάσει πίσω μας, εντοπίζει και μου επισημαίνει πως το πίσω δεξί αμορτισέρ έχει ξαπλώσει αριστερά και ξεκουράζεται! Ωραία λέω… Το σύμπαν συνωμοτεί εναντίον μας!
Αφήνουμε το αυτοκίνητο στο Service, όπου τους δίνουμε οδηγίες πρώτα να φτιαχτεί το αμορτισέρ του οποίου το καλάμι είχε ξεβιδωθεί από το ball joint ενάντια σε όποια λογική αφού από την κάτω πλευρά (εμβολο) είχε ελευθερία κίνησης και αν υπήρχε χρόνος μόνο τότε να προχωράγανε σε αλλαγή κιβωτίου. Ήταν όλοι εκεί… Ο Έκτορας να επιβλέπει και να φωνάζει δυνατά ανά 5΄ τον εναπομείναντα χρόνο μέχρι να φύγει το αυτοκίνητο. Ο Λευτέρης ο Κυλιακούδης, ο μηχανικός του αυτοκινήτου, υπεύθυνος για την συνολική βελτίωση του αυτοκινήτου που πέρασε τα πάνδεινα 2 εβδομάδες πριν τον αγώνα για να προλάβει να το ετοιμάσει. Ο Δημήτρης ο Γιαννακούλης στα εργαλεία, ο Κώστας ο Τσιλιβαράκος και ο Γιάννης , οι δύο μηχανικοί της ομάδας κάτω από το αυτοκίνητο να δίνουν μάχη με τον χρόνο, και ο φίλος Κώστας που είχε έρθει για να δει και τελικά βρέθηκε να καθαρίζει τζάμια, φώτα, και να συμπληρώνει υγρά στο αυτοκίνητο.
Τους αφήνουμε εκεί και γρήγορα στο Δημαρχείο να διορθώσουμε το λάθος στο καρνέ. Εκεί συναντάμε τον Αθανασίου και του αναφέρουμε το πρόβλημα… Η απάντηση αποστομωτική αλλά και σωστή συνάμα! «Η ορθή εγγραφή των χρόνων στο καρνέ είναι εύθηνη του πληρώματος!» ΕΕεεε δεν είναι δυνατόν…. Πώς την πατήσαμε έτσι? Αφού τον είδαμε να γράφει γαμώτο… Γυρνάμε στο Service, και με το αυτοκίνητο του Έκτορα, πάει ο Κώστας ανάποδα τις τελευταίες τουλίπες και βρίσκεται πάλι στον τερματισμό, βρίσκει τον κριτή του δείχνει το καρνέ, ο οποίος λέει πως το έγραψε στο δικό του χαρτί αλλά ξέχασε να το γράψει στο δικό μας. Τι να πεις? Να κάνεις έγκλημα? Δεν λες τίποτα….
Πίσω στο Service το αμορτισέρ ηλεκτροκολήθηκε , το κιβώτιο σχεδόν τελειώνει και μένει να μπει το ελατήριο στην θέση του για να βιδωθεί και το αμορτισέρ. Χρόνος? 7’. Μπείτε μέσα φωνάζει ο Έκτορας. Στο 2’ όλα είναι έτοιμα, εμείς δεμένοι, η πρώτη στο κιβώτιο, ο γρύλος κατεβαίνει από πίσω, και δρόμοοοοοοο για την αρχής της ειδικής! Τύφλα να έχει το WRC!!! Χαχαχαχαχ Πραγματικά τους ευχαριστώ όλους από καρδιάς!
Ο Μανιαδάκης εντωμεταξύ στο Service δίπλα μας έχει την δικιά του μάχη! Συμμαζεύουν το ψαλίδι οι μηχανικοί του μπροστά, παίρνει forfetaria για την δεύτερη ειδική και συνεχίζει κανονικά αναζητώντας πλέον μόνο την απόλαυση, πάντα στους ίδιους ρυθμούς! Τέρμα δηλαδή! Φεύγοντας από το Service, μέσα στο Δίστομο, απέναντι από την εκκλησία, όλοι κάνουμε το ίδιο λάθος! Χάνουμε ένα στενό στο μέτρημα, και βγαίνουμε αλλού για αλλού. Μαζί μας, Trayan και Δημητριάδης. Είναι η ευκαιρία που ζητάγαμε για να πάρουμε πίσω τα δυόμιση λεπτά από τον Trayanof. Πρέπει να ξεμπλέξουμε πρώτοι από εδώ…. Για άλλη μία φόρα ο Κώστας δίνει ρεσιτάλ! Μυρίζεται πως το λάθος έγινε αρκετά πίσω, γυρνάμε στο χωριό αμέσως, βρίσκουμε τον δρόμο και μπαίνουμε με μικρό καπέλο στην Τρίτη ειδική και ίσως και μπροστά από τον Trayanof στην κατάταξη ή αλλιώς με πολύ μικρή διαφορά δεύτεροι!
Αναπτέρωση ηθικού, φρέσκο κιβώτιο, πλέον έχουμε και πρώτη που σημαίνει πως δεν θα περιμένουμε πότε θα γεμίσει η Δευτέρα στις ανηφορικές φουρκέτες. Σκληρή στην αρχή της η Τρίτη ειδική αλλά έφτιαχνε μετά και γινόταν αρκετά γρήγορη. Από τα πρώτα χιλιόμετρα το πίσω δεξιά αμορτισέρ ξανασπάει… έχει σπάσει η κόλληση και το καλάμι πλέον χτυπάει συνεχόμενα πάνω στο κουβούκλιο! «Ας το τρυπήσει! Εγώ δεν σταματάω!» λέω του Κώστα! «Και με 3 αμορτισέρ το πάω!» Ευτυχώς μετά από λίγο κατάφερε και πέρασε ανάμεσα στο διαφορικό και την πανάρ, γύρισε προς τα κάτω, κάποιος βράχος το πέτυχε και το κράτησε μαζί του! Έτσι απαλλαγήκαμε από τον θόρυβο και το περιττό βάρος του!
Χωρίς πίσω δεξί αμορτισέρ πλέον, φυλάγαμε τις αριστερές, και τάπα στις δεξιές! Έτσι συνεχίζαμε ώσπου πλησιάζαμε σε γρήγορη κατηφορική δεξιά που από την μέση και μετά έκλεινε και στην έξοδο καραδοκούσε βράχος σε μέγεθος κάδου απορριμμάτων. Μπούκα στην δεξιά, μόλις βλέπω πως κλείνει φρένο για να ξεκολλήσει η ουρά και… ακούγεται ένας θόρυβος σαν να έσπασε ντίζα και το πεντάλ του φρένου στο πάτωμα!!!!!!!!!! Διπλοπεταλιά χωρίς νόημα, τα φρένα εξ’αρχής δεν φτάσανε και ο βράχος έρχεται από αριστερά με πολλά, γκάζι δεν πρόλαβα να πατήσω, λίγο ανάποδο παραπάνω όμως έσωσε την κατάσταση και περάσαμε δίπλα του σε απόσταση κάτω από 10cm έχοντας ανακόψει αρκετή ταχύτητα από την παρατεταμένη πλαγιολίσθηση. Πατάμε λίγο από χωραφάκι με τους αριστερούς τροχούς, καθώς αυτό ακολουθούσε μετά τον βράχο, ξαναμπαίνουμε στον δρόμο και ρολάρουμε . Εν κινήση βάζω κοντά και σταματάω με δευτέρα και χειρόφρενο. Ο Κώστας δεν έχει καταλάβει τι ακριβός το προκάλεσε όλο αυτό και κοιτάει απορημένος ενώ ρολάρουμε και με βλέπει να βάζω κοντά. «Φρένα!» του λέω ψύχραιμα, «Ζεσταθήκανε?» ρωτάει. « Όχι. μας αφήσανε!» «Τι έγινε ρε μαλάκα?» «Τέλος ρε, σπάσανε, στην είσοδο της στροφής, δεν έχουμε φρένα, ως εδώ ήτανε!» Συνεχίσαμε με κοντές σιγά σιγά μέχρι να βγούμε άσφαλτο που έλεγε η επόμενη τουλίπα και να ανακαλύψουμε πως τελικά το εμπρός δεξί μαρκούτσι υψηλής πίεσης ακουμπούσε στον τροχό όταν τερμάτιζε η ανάρτηση και φθάρθηκε μέχρι να σπάσει τελικά και να μου χαρίσει μία εμπειρία ζωής… ΑΑααα ρε Βασίλη (Ο φρενάς) μπινελίκια που άκουσες ξημερώματα Κυριακής, και επειδή ήμουν σίγουρος πως δεν τα άκουγες τα έκανα ένα replay Δευτέρα πρωί από κοντά!!!
Τηλέφωνο την Κωνσταντίνα, «ΕΛΑ?????» ακούγεται έντρομη…. «Είμαστε καλά βρε, μην τρελαίνεστε… έσπασαν τα φρένα, εγκαταλείπουμε, γυρνάω Δίστομο από άσφαλτο.» «Ούφφφ… Συγνώμη αλλά χeστίκ@, για τα φρένα, μου φτάνει που είστε καλά!» … Χμμμ, μας έχει φοβηθεί το μάτι της αυτής της κοπέλας. Ποιος ξέρει τι φοβόταν ότι θα ακούσει?
31 χιλιόμετρα άσφαλτο έως το Δίστομο χωρίς φρένα, άφιξη στο Service, βλέπουμε πως και το απέναντι σωληνάκι ήταν μακρύ και είχε και αυτό σημάδια φθοράς. Κρίμα το άψογο Service κάναμε πριν, τζάμπα η ταλαιπωρία για 45 χιλιόμετρα ειδικής . Το σωληνάκι καραδοκούσε και ήταν θέμα χρόνου να σπάσει. Κάπου εκεί, να’σου και ο Κουτσουμπός που είχε ήδη εγκαταλείψει και αυτός… «Πόσα χιλιόμετρα είπες ρε γρουσούζη?» τον ρωτάω με χιουμοριστική διάθεση… «200» μου λέει αλλά ταυτόχρονα βλέπει το πληγωμένο κιβώτιο δίπλα του και σκάει στα γέλια! «Σαββάτο γεννήθηκες? Στην πλατεία Κοντζιά εσπάσε!». Η εγκατάλειψή πλέον είναι δεδομένη, ο Trayanof είναι μόνος του μακριά από τους υπόλοιπους, και με την εγκατάλειψη μας δεδομένη, κάνει αγώνα τακτικής για να φτάσει στον τερματισμό! Κρίμα… αν δεν είχαμε εγκαταλείψει εμείς και ο Μανιαδάκης, θα ήταν θρίλερ για γερά νευρά ο αγώνας! Ο Μανιαδάκης κέρδισε την 4ή και 5ή ειδική αλλά η forfetaria είναι μεγάλη ποινή! Όπως και να έχει, ο Βούλγαρος είναι άξιος αντίπαλος και του άξιζε η πρώτη θέση! Άλλωστε η ταχύτητα δεν το πάν σε αυτούς τους αγώνες. Πλοήγηση, αξιοπιστία αλλά και τύχη είναι εξίσου σημαντικοί παράγοντες και ο Trayanof τους είχε όλους με το μέρος του! Άξιος λοιπόν! Άξιοι και οι Δημητριάδης – Κάλφας για την δεύτερη θέση στο βάρθρο! Παρά τα όποια προβλήματα είχαν και αυτοί, συνέχισαν και η επιμονή τους ανταμοιφθήκε!
Εμείς κλείσαμε την βραδιά τρώγοντας πάστες και σε ευχάριστο κλίμα μαζί με όλη την ομάδα και άλλους ομοιοπαθούντες συναθλητές Κυριακή ξημερώματα σε ζαχαροπλαστείο στην πλατεία του Διστόμου εν ‘μέσω πειραγμάτων και γέλιων!
Κλείνοντας αυτό το τεράστιο post μία συμβουλή σε όλους τους φίλους συναθλητές… Εξ’ιδίας πείρας αποδείχτηκε μεγάλο λάθος να ξεκινήσω τον αγώνα με ένα τόσο καινούργιο και αδοκίμαστο αυτοκίνητο. Οι παιδικές αρρώστιες που θα μπορούσαν να είχαν εντοπισθεί και αντιμετωπιστεί στις δοκιμές, τώρα σε ρυθμούς αγώνα, με ζόριζαν αρκετά να τις συνηθίσω, με γέμισαν αχνός, με προβλημάτισαν, και στο τέλος αποδείχτηκαν ανασφαλείς!!! Όποτε αν δεν είστε 100% σίγουροι για το αυτοκίνητο σας, μην πάτε πουθενά, δεν τελειώνουν οι αγώνες!
Και του χρόνου!

Φιλικά
Σιούτης Πέτρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι 29 Νοε 2011 - 21:12

Αριάδνη Γερασιμίδου έγραψε:
Τρομερή εμπειρία! Του χρόνου θα είμαστε πάλι εκεί. Το Terios (παρεξηγημένο ίσως από μερικούς), δε μάσησε πουθενά και πέρασε τα πάντα με ευκολία χωρίς κανένα πρόβλημα!
Με ποιο όχημα* θα είμαι το 2012 δε ξέρω αλλά με trip master να λειτουργεί σίγουρα... Για συνολικά 340 km με το κοντέρ μόνο, νομίζω μια χαρά τα καταφέραμε πάντως. Ένα μπράβο σε όσους κατάφεραν να τερματίσουν τον ζόρικο 24ωρο αγώνα! Many thanks to Agripan, Cooper Tires, 4ΚΙΝΗΣΗ Mag και στον Ιχνιλάτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι 29 Νοε 2011 - 21:14

#221 Ροκάνης Jr. έγραψε:
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩ θεέ μου! Τι καταπληκτικός αγώνας! Από τα καλύτερα event. Μόνο και μόνο η διάρκειά του, τον βάζει σε άλλη κλάση. Συγχαρητήρια στην Οργάνωση!
Ανάμεικτα συναισθήματα και σκέψεις που δημιουργούνται σε λίγα δευτερόλεπτα αλλά που μένουν μια ζωή. Στην σκέψη και μόνο, του τι περνάς αυτές τις 24 ώρες σε κάνει να παραλύεις την επόμενη εβδομάδα και να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

Σάββατο πρωί λοιπόν, με έντονη την παρουσία του κρύου, αλλά και του κόσμου στην πλατεία Κοτζιά. Τα λέμε εκεί λιγάκι με γνωστούς και φίλους, ράμπα, καρνέ, roadbook, και φύγαμε για κρυονέρι.

Στις 14:27 πέρνουμε εκκίνηση 1ης ειδικής. 237 ατελείωτα km! Συννεφιά και πολύ κρύο εντωμεταξύ. Ξεκινάω 1η βάρδια στο τιμόνι, με σκοπό να πλοηγώ τη νύχτα που δεν τα καταφέρνει ο συνοδηγός. Απο πίσω, το επόμενο λεπτό ξεκίναγε ένας Subamaniac. Αυτό το forester ακούγεται σαν Impreza , και σε συνδυασμό με τον περσινό ρυθμό του με έκανε να νιώθω λίγο άβολα, επειδή θα με έφτανε γρήγορα και θα έπρεπε να τον αφήσω να περάσει αλλά όλα ΟΚ. Παρολά αυτά δεν συναντηθηκαμε με το Scooby. Η ειδική στην αρχή στρωτή με παλιές ακροπολικές ειδικές, μετά σκληρά εδάφη με πολλή φυτευτή πέτρα και στο τέλος πάλι μερικές φλαταδούρες. Γενικά όλος αγώνας ήταν μισός φλατ, μισός σκληρά εδάφη και με πολλά περσυνά κομμάτια. Τέλος ειδικής με 10 λεπτα καθυστέρηση. Το αμάξι όλα καλά μόνο που όταν ξεκινούσες απο στάση κάτι κουδούνιζε απο κάτω και μετά σταμάταγε. Πίσω service park στο Plaza, ξεκούραση καμια ώρα, χάζεμα στα αγωνιστικά και 21:39 εκκίνηση 2ης ειδικης με τον γνωστό πλέον θόρυβο απο κάτω. Υποθέτω καμιά βάση της ποδιάς αν και δεν φαινόταν τιποτα. 200km. Αλλαγή οδηγού και φύγαμε.

Σε αυτήν την ειδική πολλές προσπεράσεις. Χανόντουσαν, τους περνάγαμε, χανόμασταν, μας πέρναγαν, κάτι σαν κυνηγητο μέσα στην νύχτα. Ευτυχώς όλα καλά. 13 λεπτά καθυστέρηση και 3 τα ξημερώματα στο Δίστομο για ανεφοδιασμό, ξεκούραση κανα 2ωρο και 5:25 εκκίνηση τελευταίας ειδικής. 175κμ.

Ίσως η καλύτερη και ομορφότερη ειδική για μένα. Ωραία μέρη ειδικά τις πρωινές ώρες και πολλά γρήγορα κομμάτια ανάμεσα στα χωράφια. Κάπου εκεί υπήρχε ένα σημείο απαιτητικό πλοηγικά με 4 "τουλίπες" ολόιδιες και συνεχόμενα με ίδιες αποστάσεις. Απο μακριά βλέπω και άλλους χαμένους εκει γύρω, και μετά να σου ο Scooby μόλις είχε χαθεί και έκανε αναστροφή. Σύνεχίζουμε στρίβουμε στο σωστό δρόμο και μετα χανόμαστε κι εμείς. Ακολουθούμε παράλληλα τον Scooby μετα τον χάνουμε. Κάνουμε κύκλο πάλι πίσω να τος πάλι μπροστά. Συνεχίζουμε. Ξαναμετράμε απο την αρχή της τουλίπας και τελικά βρισκόμαστε στον σωστό δρόμο πίσω απο το Scooby το οποίο μετά χάθηκε στα μεγάλα σύννεφα ομίχλης. Καπου εκεί σπάει και το τζάμι του ενός προβολέα απο κάτι καλαμιές. Ευτυχώς όχι και η λάμπα μέσα. Τα προσπεράσματα συνεχίζονται ακόμα.

Μ' αυτα και μ' αυτά ξημερώνει με την κούραση να κάνει αισθητή την παρουσία της, αλλα δεν πτοούμαστε. Αλλαγή οδηγού κάπου μετα το σημείο ανεφοδιασμού, και πάμε για θήβα, πεδίο βολής. Το τελευταίο κομματι του αγώνα και το καλύτερο οδηγικά. Φλατ δρόμοι, νωπό ψιλοβρεγμένο χώμα, μεγάλος πλάτος δρόμου, και γωνίες "καμπερ" στυλ Νεας Ζηλανδίας. Τέλεια!!! Η πρόσφυση σε άφηνε να κάνεις ότι ήθελες. Ήθελες να το παίξεις Kankunnen? Άνετα. Ήθελες να το παίξεις circuit εκμεταλλευόμενος το φάρδος? Άνετα. Μετά περνάμε ανάποδα και την Θηβα 1 του φετινού Ακρόπολις. Οι αναμνήσεις όλες του καλοκαιριού, όλες ηρθαν σε μία στροφή. Και μετά τέλος! Τερματισμός παρέα με κάτι παιδια απο Θεσσαλονίκη, με ιδανικό χρόνο χωρίς καθυστερήσεις παρόλο τα χασίματα. Ιδανικός τερματισμός για εμάς στον 3ο 24ωρο, που έχουμε βελτιωθεί πολύ.
Τι να πρωτοσκεφτείς μετα στο δρόμο για τον τερματισμό? Τα πάντα!
Μόλις έχει τελειώσει ενα υπέροχο Σ.Κ. Μόλις έρχεται μια πανδύσκολη εβδομάδα γεμάτη υποχρεώσεις. Δύσκολη η μεταβατική περίοδος.
Πρέπει με κάποιο τρόπο να διατηρήσω αυτές τις αναμνήσεις. Και θα το καταφέρω γιατί πέρασα τέλεια! Πρέπει να το κάνω γιατί του χρόνου δε θα συμμετάσχω.
Θα σκέφτομαι τον 24ωρο κανα μήνα ακόμα!!
Τερμα στην πλατεία Κοτζιά, να είμαστε κουρέλια απο την κούραση και περιμενοντας αποτελέσματα. Φτάνουν και τα αποτελέσματα. Πήραμε την 6η θέση στην Ζ2 με διαφορά απο τον 5ο μόλις 7sec. Όχι ρε γ@μώτο! Τόσο κοντά! Τρέχαμε 24ώρες για να μας χωρίσουν 7''. Και το θυμάμε το πλήρωμα. Ήταν κι αυτός μέσα στα αλληλοπροσπεράσματα της νύχτας! Έγινε κάτι σαν το φετινό ΛεΜαν. Μόνο που είναι το δικό μας "ΛεΜαν"!

Σε αυτόν τον αγώνα...
- Έμαθα πως να βρίσκω τον ρυθμό οδήγησης και να τον αλλάζω ανάλογα με το τερέν ακόμα και μετά απο ώρες κόπωσης.
- Έμαθα πως να προστατεύω το αμάξι που θα με πάει στην ράμπα του τερματισμού και ταυτόχρονα θα με πάει πίσω σπίτι
- Έμαθα ότι αν δεν έκανα μερικά λάθη κούρασης, αν δεν σπαταλούσα τόσο χρόνο στους ανεφοδιασμούς, και αν δεν κατούραγα τόσο πολύ θα ήμουνα μερικές θέσεις πάνω στην καταταξη
- Έμαθα ότι αν έκανα τα παραπάνω αλλά πήγενα πολύ πιο αργά στα σημεία με όρια ταχύτητας θα ήμουνα 1ος στην κατηγορία.
- Έμαθα ότι τέτοια Σ.Κ. δεν τα περνάς καθε μέρα και είναι ελάχιστα!

Τι μου άρεσε απο αυτόν τον αγώνα? Μου άρεσε που...
- Είχε πολύ κόσμο στην εκκίνηση και τον τερματισμό
- Υπήρχαν τόσο καλές συμμετοχές
- Είχε καλόγραμμένο Roadbook
- Ήταν λίγο χαλαρό το ωράριο και ξεκουραζόσουν κάπως
- Το τελευταίο κομμάτι στο πεδίο βολής

Δεν μου άρεσε...
- Που είχε πολλά κοινά σημεία με τον περσυνό σε σημείο που θυμόμουν απέξω τις τουλίπες
- Που δεν είχε βρέξει σε πολλά σημεία
- Που τελείωσαν όλα τόσο γρήγορα μέσα σε 24 ώρες!!

ΥΓ: Τελικά ο θόρυβος ήτανε σπασμένος καταλύτης.

Αυτά τα λίγα!
#221 Ροκάνης Jr.

ΥΓ. Οι 800 από τις 1200 τουλίπες ήταν καινούριες. Και η πρώτη ειδική ολάκερη... Και ολόκληρη σχεδόν η τρίτη... Και η μισή τέταρτη... και όλη η πέμπτη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 30 Νοε 2011 - 1:21

Μάνος Γεωργιάδης στο Off Road Team έγραψε:
Ηταν μια ευχάριστη έκπληξη . Είχαμε διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια τα προηγούμενα χρόνια για αυτόν τον αγώνα και είχαμε λίγο αγωνία . Ήταν και ο πρώτος μας αγώνας με φώτα .

Καταρχήν , ο 24ωρος 4χ4 είχε μια πρωτόγνωρη , για το ειδος , προβολή στα ΜΜΕ , που τη βρισκω πολύ σημαντική για ομάδες σαν την δική μας ΑΟΕ4χ4 που βρίσκονται σε αναζήτηση βασικού χορηγού. Η εκκίνηση , αλλά και η απονομή στη πλατεία Κοτζιά ήταν εντυπωσιακή.

Το τερραιν ήταν βατό , χωρίς δύσκολα κομμάτια . Νομίζω ότι είναι καλή επιλογή για ένα αγώνα που συμμετέχουν αρχάριοι και SUV και το μεγαλύτερο μέρος του γίνεται στο σκοτάδι. Στα λίγα πετρωτά μπορούσε όποιος ήθελε να πάει πιο σιγά για να μη ταλαιπωρήσει το όχημα του , μιας ο χρόνος που έδινε η οργάνωση για τις ειδικές ήταν πλούσιος . Εννοείται ότι τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά αν είχε βρέξει ( βλεπε τι έγινε στα φετινά Καλάβρυτα ) και τότε ο χρόνος θα ήταν λίγος.

Τα όρια ταχύτητας ,όπου υπήρχαν , ήταν απόλυτα δικαιολογημένα και συνέτειναν στην ασφάλεια των αγωνιζομένων . Το πλήρωμα μας είχε 9 λεπτά ποινή , που οφείλεται σε δική μου στιγμιαία απροσεξία με το γκάζι και όχι σε προσπάθεια να κλέψουμε . Εχει γινει και αυτό μερος του παιχνιδιού και χρειαζεται απόλυτη προσοχή και από τους δυο .

Το RB είχε λίγο διαφορετικό στυλ από αυτό που είχαμε συνηθίσει , αλλά ήταν κατατοπιστικό . Θα πρότεινα στις διασταυρώσεις να σχεδιάζονται όλοι ο δρόμοι που υπάρχουν , ακόμη και οι φουλ δευτερεύοντες .
Ο kalexaris έκανε υπερωρίες με το τερρατριπ και το στυλό ( να δεις , που θα ζητήσει βαρέα και ανθιυγιεινά , τωρα που ξαναανακετευει τη τράπουλα ο Παπαδήμος ) , επειδή κάθε διασταύρωση αποτελούσε τουλίπα στο RB . Συνηθισμένοι από τη φιλοσοφία ότι τουλίπα μπαίνει όταν υπάρχει αλλαγή κατεύθυνσης μας φάνηκε λιγο υπερβολική αυτή η πληθώρα . Όμως ότι ετσι βοηθιούνται οι λιγότεροι έμπειροι πλοηγοί και δεν προλαβαίνουν να …...νυστάξουν . Στη SS4 ψάχναμε με προσοχή διασταύρωση που δεν ήταν τουλίπα . Για την ιστορία , βρήκαμε μόνο 3 ( τρείς ) !

Όσο για τη νύστα , κανένα πρόβλημα . Ήπιαμε τον πρώτο καφέ του Σαββάτου ( ακολουθώντας τις οδηγίες του διοργανωτή ) λίγο πριν την εκκίνηση , τον επόμενο στο Olympus και τον τελευταίο στο Δίστομο . Άρχισα να νυστάζω το απόγευμα της Κυριακής επιστρέφοντας στη Χαλκίδα .

Ξεκινήσαμε με κάποια χασιματάκια μέχρι να μπούμε στο κλίμα του RB , μετά βρήκαμε ρυθμό , αλλά σε 130 χιλιόμετρα μας αποχαιρέτησαν τα πίσω αμορτισέρ ( δικό μου λάθος στην σχεδίαση ) . Συρθήκαμε μέχρι το Olympus , αφού δηλώσαμε εγκατάλειψη . Εκεί μας περίμενε το Service της ομάδας ( Στέφανος και Ράμπιας – δεν έτρεξε , αφού του έτυχε κάτι απρόβλεπτο , αλλά το βράδυ ήρθε στο Service , παραδειγμα προς μίμηση αυτό το παιδί ) , που δεν ήθελε να ακούσει για εγκατάλειψη . Μας βίδωσαν 2 αμορτισέρ στις εργοστασιακές βάσεις μέσα σε 10 λεπτά και επέμεναν να συνεχίσουμε , έστω για τη τιμή των όπλων .
Δεν ήταν δυνατόν να τους απογοητεύσουμε και μετά από συνεννόηση με το κέντρο του αγώνα και τις σχετικές ποινές τρέξαμε τις υπόλοιπες δυο ειδικές , χωρίς πρόβλημα . Έτσι ζήσαμε και τη πολυπόθητη εμπειρία της νύχτας . Με ‘κατοστάρες’ λάμπες στα εργοστασιακά φανάρια και 2 προβολείς διασποράς στην οροφή βλέπαμε μια χαρά . Είχα βάλει ‘πιτσιλιστήρια’ στα φώτα αλλά δεν χρειάστηκαν , γιατί όλα ήταν στεγνά.

Το πλήρωμα 203 ευχαριστεί την οργάνωση για τον πολύ ενδιαφέροντα και οικονομικό αγώνα που μας ετοίμασε και ελπίζει να μπορέσει να έρθει και του χρόνου , αν εντωμεταξυ δεν έχουν γίνει όλα ρημαδιό στην Ελλάδα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 30 Νοε 2011 - 1:24

Nτίνος Σταματάκης στο Off Road Team έγραψε:
Φέτος ήταν μία περίεργη χρονιά γιά εμάς. Από την μία ο στόχος μας ήταν να πάρουμε εμπειρίες στην Ζ1, από την άλλη βάλαμε στόχο την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα. Στόχος όχι ιδιαίτερα ευκολος, αλλά εφικτός. Μέσα στην χρονιά εκμεταλευτήκαμε την ατυχία των άλλων και φτάσαμε στον τελευταίο αγώνα να διεκδικούμε το πρωτάθλημα. :unsure: Ξέραμε από πριν ότι ο 24ωρος είναι δύσκολος αγώνας, πόσο μάλιστα γιά εμάς που δεν τον έχουμε τερματίσει και δεν ξέρουμε τίποτα να φτιάξουμε στο αυτοκίνητο αν χρειαστεί. 😊 Έτσι σαν στόχο είχαμε βάλει τον τερματισμό και μετά ότι ήθελε ας προκύψει. Την πρώτη ειδική είπαμε να την πάμε συντηριτικά και σιγά σιγά να πιέζουμε. Έτσι και έγινε. Στα πρώτα χλμ πας πέρασε η μισή Ζ1, αλλά εμείς δεν πτοηθήκαμε. Ξέραμε ότι δεν είχε νόημα να μπούμε στο ρυθμό των άλλων. ¨Ετσι τερματίσαμε χωρίς προβλήματα την πρώτη ειδική. Στην δεύτερη βλέποντας πως είναι η πρώτη περσυνή και ξέροντας ότι έχει πολλές φλαταδούρες στην αρχή, πιέσαμε να κάνουμε ιδανικό χρόνο και μετά να κουλάρουμε και να δώσουμε προτεραιότητα στην ιδέα του τερματισμού. Όμως κάπου μετά τον ανεφοδιασμό της ειδικής στην ανηφόρα με τις ελιές και πριν τις λάσπες της Λιβαδειάς, μένουμε από τετρακίνηση και μπλοκάρει το τιμόνι με μισή αριστερή στροφή και μία δεξιά. Κάπου εκεί και έχοντας χάσει την αυτοσυγκέντρωση μας κάνουμε ένα χάσιμο και καπάκι σε ένα γιάμπ απογειωνόμαστε. :woohoo: Έτσι άδοξα τελειώνει ο 24ωρος γιά εμάς. 😠 Με χαρά μαθαίνουμε την άλλη μέρα πως ο Σταύρος παίρνει το πρωτάθλημα, Smile που εδώ που τα λέμε άξιζε και με το παραπάνω. Wink Μετά την ατυχία του Ναυπλίου και των Καλαβρύτων, στους επόμενους αγώνες κέρδισε κατά κράτος τον ανταγωνισμό. Εδώ θέλω να ευχαριστίσω τον Σταύρο γιά την φιλοξενία όλης της χρονιάς, στην ομάδα της Camping gaz. Φυσικά τον Φώτη γιά την προετοιμασία του αυτοκινήτου, και τον Νίκο γιά την βοήθεια σε διάφορα τεχνικά θέματα και φτιαξίματα του αυτοκινήτου καθ΄όλη την χρονιά μέσα στους αγώνες. Με άλλα λόγια τον ανταγωνισμό μας, που μας προσέφερε απλόχερα την βοήθεια του όλη την χρονιά ο καθένας όπως μπορούσε. 💋
Τώρα οργανωτικά ο 24ωρος ήταν άψογος. Το roadbook όσο κάναμε ήταν πού καλό, οι παρατηρήσεις γιά δύσκολα περάσματα ευπρόσδεκτες και πολύ έυστοχες, τα όρια μέσα στα χωμάτινα κομμάτια λογικά και εύστοχα. Η εκκίνηση πολύ καλή και η τοποθεσία ήταν ιδανική. Το μόνο που δεν μού άρεσε ήταν η μεγάλη αναμονή στο Κρυονέρι που τελικά παγώσαμε και μας κούρασε. Του χρόνου θα είμαστε εκεί γιά την απόλυτη δοκιμασία ανθρώπων και αυτοκινήτων.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JOHNVOR




Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 17/06/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 30 Νοε 2011 - 9:03

Pet4x4 έγραψε:
Ξεκούραστος πλέον ας γράψω και εγώ της εντυπώσεις μου από τον φετινό 24ώρο.
Ξεκινώντας ένα πολύ μεγάλο «Μπράβο» από καρδιάς στον Γιάννη και την Κωνσταντίνα, στον Μελέτη, αλλά και σε όλους όσους βοήθησαν (Διαμαντόπουλος, Ραβάνης,κ.α.) ...

...Και του χρόνου!

Φιλικά
Σιούτης Πέτρος
(Οπως παντα απολαυστικες περιγραφες απο τον Πετρο)
Πολυ ατυχια φετος ρε φιλαρακι. Παλι καλα που δεν ειχαμε τα χειροτερα.
Παντως ρε παιδακι μου κατι πρεπει να κανεις με το θεμα ταχυτητα. Να μην προλαβαινει να βλεπει τις τουλιπες ο συνοδηγος ειναι ενα θεμα σε αγωνες πλοηγησης. Να θυμηθω να φερω ηλεκτρικο κολαρο να κανω δωρο στον συνοδηγο σου μπας και σε συνετιζει!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 30 Νοε 2011 - 11:31

MAN στο Greek KIA Club έγραψε:
Τα του αγώνα!!!!!!

Καταρχήν η πρώτη ειδική ήταν αρκετά δύσκολη, στην κυριολεξία σπαστήρι.

Είχε απ΄όλα. Αρκετά τεχνικά κομμάτια πολύ φυτευτή πέτρα, μέτριας δυσκολίας οι τουλίπες στο book σε αρκετά σημεία πεσμένες πέτρες από κατολισθήσεις, και γενικά ήταν μία πολύ απαιτητική Διαδρομή.

Καθόλου τυχαίο ότι αρκετοί έπαθαν ζημιές και κάποιοι εγκατέλειψαν.

Η δεύτερη σαφώς καλύτερη από την πρώτη αρκετά γρήγορη με πολλές όμως φουστιές στην πλοήγηση.

Αρκετά επικίνδυνα κομμάτια.

Η τρίτη ήταν η ποιο εύκολη με αρκετά κομμάτια πολύ γρήγορα, με εύκολη πλοήγηση.

Τώρα ας πούμε για τα καλά και τα στραβά.

Καταρχήν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αμάξι μου, τον εαυτό μου και τον συνοδηγό μου. Ιδικά από αυτόν.

Ο Τζίπης αν και τον πίεσα αρκετά, χωρείς αμορτισέρ, με σπασμένη βάση του βοηθητικού, και κομμένη κόντρα στο διαφορικό, (είχα ασφαλίσει με ιμάντα το διαφορικό για τυχόν κρεμάσματα) με λάστιχα που είχανε κάνει δύο αγώνες πριν τα αγοράσω, με αρκετές extreme αποδράσεις και τον περσινό 24ωρο στα χέρια μου, μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.

Εγώ οδήγησα αρκετά γρήγορα, και με τον Θοδωρή σαν το 10 το καλό έφερε αυτό το κατ΄εμέ πολύ καλό αποτέλεσμα.

Και γιατί το λέω αυτό?

Απλά!!!! Η αγωνιστική μου εμπειρία είναι από τον περσινό 24ωρο η μισή πρώτη ειδική, και ολόκληρη η δεύτερη.

Του Θοδωρή, καμία σαν συνοδηγός, παρά και αυτός την μιάμιση περσινή οδηγικά.

Κανένας από τους δύο μας πέρυσι δεν είχε terratrip.

Στην τρίτη ειδική μας έφυγε το πίσω ελατήριο.
Μισή ώρα καθυστέρηση, που αφού το ξαναβάλαμε στην θέση του και δέθηκε με ιμάντάκι από το σασί, 100χμ πρίν τον τερματισμό, καλύψαμε τον χαμένο χρόνο, και βγήκαμε εκτός χρόνου μόλις 11 λεπτά.

Ε ρε παιδιά, νομίζω ότι τα πήγαμε πολύ καλά!!!!

Τα κουλά του αγώνα.

Στην νορμάλ κατηγορία έτρεξαν κάποια τέρατα που ήταν για την open.

Και μιλάμε για αυτοκίνητα φτιαγμένα για τέτοιους αγώνες, με μεγάλη ιπποδύναμη, φτιαγμένες αναρτήσεις, κλπ.

Ε που πας ρε Καραμήτρο με το ταπεινό sportagάκι και το χλεμπονιαρικό vitaraκι?

Στην 2η ειδική μέσα στα σκοτάδια βλέπω το αμάξι που ήταν μπροστά μου, και τραβάει κάτι τρελά φρένα στα καλά καθούμενα και γυρίζει το αμάξι προς τα βράχια.
Πλακώνομαι και εγώ στα φρένα στο τσακ να του την σβουρίσω και από terios θα γινότανε teri

Και πάνω που λέω τι κάνει ο μαλ ΡΕ ΘΟΔΩΡΗ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ήταν μία αγελάδα που δεν έβοσκε στην λιακάδα αλλά μέσα στα μαύρα σκοτάδια καταμεσής στον δρόμο.

Κάτι μου γυαλίζει στον καθρέφτη βλέπω το αμάξι πίσω μου φρεναριστό να έρχεται πάνω μου, και το sportage να γίνετε tage.

Ευτυχώς όλα οκ

Και το τελευταίο, από άσφαλτο μπαίνουμε σε χώμα και βρίσκουμε το αμάξι τροφοδοσίας να έχει παραδώσει το μπιτόνι σε ένα vitara από Εύβοια, το οποίο έχει κλείσει τον δρόμο και βάζει ο καλός σου βενζίνη.

ΡΕ ΜΕΓΆΛΕ ΚΆΝΕ ΣΤΗΝ ΆΚΡΗ ΚΑΙ ΚΆΝΕ ΚΑΙ SEX ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΟΔΗΓΌ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ

Sorry αν σας κούρασα, αλλά καλά να πάθετε


Σας φιλώ στα μούτρα Μίμης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιάννης Αθανασίου

Γιάννης Αθανασίου


Αριθμός μηνυμάτων : 1609
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2011

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 30 Νοε 2011 - 13:22

Λέσχη Τετρακίνησης Λέσβου έγραψε:

Τέσσερα πληρώματα έλαβαν τελικά μέρος στον αγώνα.

1. Αγιασωτέλλης Δημήτρης - Συμεωνίδης Αντώνης
Πολλά συγχαρητήρια στο συγκεκριμένο πλήρωμα το οποίο οδήγησε
πάρα πολύ καλά και κατάφερε να αναριχηθεί στην 11η θέση της κατηγορίας τους, κατόρθωμα γι'αυτόν τον αγώνα.

2. Αμπουλός Νίκος - Μούτσης Χρήστος
Άριστη οδήγηση και καλή πλοήγηση αλλά μία ηλεκτρική βλάβη κόστισε 26 λεπτά ποινής
που οδήγησε το πλήρωμα απλά στην συμμετοχή
(με συνδετήρα αντί για φύσα να δίνει ρεύμα στον πολλαπλασιαστή για πολλά χιλιόμετρα)
και όχι στην τελική κατάταξη.

3. Κοντέλλης Νίκος - Μούρας Ορφέας
Πολύ καλή προσπάθεια που για πολύ ώρα έδινε κύπελο αλλά άτυχες στιγμές οδήγησαν το πλήρωμα
απλά να ολοκληρώσει τον αγώνα εκτος χρονικού ορίου κατάταξης.

4. Γκαγκαδέλλη Ευγενία - Γκαγκαδέλλης Γιάννης
Μπράβο στην θυλική παρουσία που οδήγησε πολύ καλά
αλλα ατυχίες ανάγκασαν το πλήρωμα να σταματήσει τον αγώνα μετά το τέλος της πρώτης ειδικής.

Ευχαριστούμε όλους όσους μας βοήθησαν σε αυτήν μας την προσπάθεια καθώς και την NEL Lines για την εκπτωτική της χορηγία.

Ενα τεράστιο ευχαριστώ σε ένα αφανή ήρωα, που θέλει να παραμείνει ανώνυμος,
καθώς ακόμα και στο sevice support του Evia Rally Team,
που αφιλοκερδώς υποστήριξε μηχανικά τα αυτοκίνητα.
Ευχαριστούμε τον Δημήτρη, τον κουμπάρο του και τον μηχανικό τους
από το Evia Rally Team που μας περίμεναν άυπνοι
μέσα στο τσουχτερό κρύο και μας αποκατέστησαν όσες μηχανικές βλάβες προέκυψαν στα πληρώματα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
quinda




Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Τόπος : Θεσσαλονικη

Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cooper 24 Ώρες Off Road 2011   Cooper 24 Ώρες Off Road 2011 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 30 Νοε 2011 - 19:15

Απο Θεσσαλονικη εμεις, με το μαυρο tj 2.5
Συγχαρητηρια καταρχην σε ολους οσους κουραστηκαν για να διασκεδασουμε εμεις...
Τριτη χρονια για μενα και τις 2 προσφατες με τον ιδιο συνοδηγο,τον οποιο βεβαια ευχαριστω....
Ο αγωνας μου φανηκε μικρος...ισως γιατι βγηκε πιο ευκολα και ανετα απ τους προγουμενους!!!!Τελειωσαμε νωρις το πρωι και αυτο ηταν...ειχε τελειωσει!!!!Θα γουσταρα κι αλλα χιλιομετρα......
Κατεβηκαμε με διπλο στοχο φετος....εκτος του τερματισμου ο οποιος ειναι τεραστια επιτυχια...να κανουμε και κατι καλο!!!!!
Απο δικο μου λαθος κοπανησα ενα βραχο στη δευτερη και εσκασα το λαστιχο....20 λεπτα περιπου αργησαμε να τερματισουμε!!!!
Ενα σκασμενο λαστιχο ομως δεν ειναι καταστροφη....το να μην τηρουμε τα ορια οπως τα γραφε το βιβλιο,κατι που καναμε περισυ και προπερσυ ειναι εγκλημα και μας κοστισε ποινες.....και καλα να παθουμε!!!!!
Η πικρα για μενα ειναι μεγαλη και δεν μπορω να το χωνεψω πως εκανα τετοια μαλ@κια....γιατι ο μικρος που καθοταν διπλα μου τα ΛΕΓΕ...
Στην πρωτη και την τριτη καναμε βολτες πριν τον τερματισμο να περασει η ωρα....να τερματισουμε!!!
Θα θελα στους επομενους αν ειναι δυνατον να βγουν τα γκρεμια (τα οποια τρεμω)και να προστεθουν αλλα κοματια....!!!!
Ενα μεγαλο μπραβο σε οσουν αγωνιστηκαν και σε οσους βοηθησαν να γινει ο αγωνας απο καθε ποστο....

Χαρης
θεσσαλονικη

υ.γ Γιαννη θελω μπλουζακι....χαχαχαχα!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Cooper 24 Ώρες Off Road 2011
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Pilot Beach Resort 24 Ώρες Rally Raid Greece 2013
» 24 Ώρες Μαρόκο!!!
» 24 ώρες Ελλάδα - 22/23 Οκτωβρίου
» Pilot Beach Resort 24 Ώρες Rally Raid 2014
» ΕΠΙΔΕΙΞΗ OFF ROAD 4Χ4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΑΓΩΝΕΣ :: Αγώνες Αντοχής - Raids - Rides-
Μετάβαση σε: